Intervju - razgovor za posao

Opustite se, pokušajte biti prirodni i ne zaboravite da uspješnost intervjua ne ovisi samo o vama nego i o osobi koja vas intervjuira.

Intervju možemo definirati kao svrhoviti razgovor dviju ili više osoba putem kojeg osoba koja vodi intervju nastoji upoznati kandidata, njegove sposobnosti i vještine potrebne za određeno radno mjesto. Bitno je da shvatite kako intervju i vama pruža priliku da ispitate kako funkcionira sama tvrtka, koji bi bio vaš opis posla te što određena tvrtka vama može ponuditi.

Tvrtka, koju osoba koja vodi intervju predstavlja, želi zaposliti najpodobnijeg kandidata, a na vama je da tokom intervjua dokažete kako ste to upravo vi.

Intervju je najčešće vrlo stresan za sve kandidate. Kako se intervju bliži, hvata vas panika i pitanja samo naviru.

Što ako me pitaju nešto na što neću znati odgovoriti?
Što ako im se ne svidim?

Trema prije i tokom intervjua normalna je pojava koju kvalitetnom pripremom možete barem minimalizirati, ako ne i otkloniti.

Savjetujemo vam da se prije intervjua raspitate o sljedećim detaljima:
1.) Vrsta intervjua koja vas očekuje.
Informaciju o vrsti intervjua koji vas očekuje možete saznati kontaktiranjem osobe koja će vas intervjuirati.

2.) Bitne informacije o tvrtki koja je raspisala natječaj.
Tokom intervjua mogli bi vas pitati šta znate o njihovoj tvrtki kako bi vidjeli jeste li, i u kojoj mjeri, zainteresirani za radno mjesto za koje ste se prijavili. Znajući detalje o tvrtki pokazujete dodatni interes za tvrtku i, što je još važnije, pokazujete da ste osoba koja se priprema unaprijed i koja zna doći do potrebnih podataka. U vašem je interesu da pokažete zavidnu razinu informiranosti te tako utječete na ukupan dojam koji ćete ostaviti.

Predlažemo vam da saznate što više:
a) o glavnim proizvodima/uslugama tvrtke
b) o financijskom stanju tvrtke - upoznavanjem s financijskim stanjem tvrtke možete prilagoditi i vaše zahtjeve u pogledu plaće i ostalih očekivanja.
c) o rastu i povijesti tvrtke - poslodavci vole kandidate koji su upoznati s radom i razvojem njihove tvrtke. Poznavanjem tih podataka pokazujete svoju motiviranost za rad u tvrtki, a može vam poslužiti i kao početna točka razgovora prije samog intervjua.
Primjer: „Vi ste u zadnjih godinu dana zaposlili dosta ljudi?" ili „Primijetio sam da ste vrlo aktivni na tržištu. To je jako pohvalno."
d) o lokaciji i broju zaposlenih - ovi podaci su bitni kako biste dobili uvid u same troškove koji mogu nastati zbog putovanja do firme, odnosno u organizacijsku strukturu firme. Broj zaposlenih, odnosno organizacijska struktura firme može vam puno reći i o mogućnostima napredovanja, mogućem broju nadređenih, odnosno podređenih osoba.
e) o glavnoj konkurenciji - ova informacija vam je potrebna kako biste stekli bolji uvid u poziciju određene tvrtke na tržištu.

Sve navedene informacije možete saznati na web stranicama tvrtke, u novinama, na internetu te osobnim poznanstvima s osobama koje već rade u određenoj tvtki. Informacije dobivene posljednjom metodom (osobna poznanstva) nemojte uzimati sa 100% sigurnošću.

Prije samog intervjua, pročitajte ponovno svoj životopis jer će vas osoba s kojom ćete razgovarati sigurno tražiti pojašnjenje navedenih podataka. Imajte na umu da intervju iziskuje pripremljenost ne samo vas nego i osobe koja vas intervjuira. Sam ishod intervjua uvelike ovisi o razini pripremljenosti.

Za vrijeme intervjua obratite pozornost na komunikacijske vještine i neverbalne znakove.

1.) Komunikacijske vještine

  • Kontrolirajte jačinu glasa. Nemojte govoriti preglasno jer ćete ostaviti dojam agresivne osobe, a pretihim tonom glasa odajete manjak samopouzdanja.
  • Ne pričajte prebrzo jer vas vaš sugovornik neće razumijeti.
  • Govorite razgovjetno inače ćete ostaviti dojam osobe koja nešto skriva.
  • Govorite književno. Dakle, izbjegavajte sleng, poštapalice, i iznad svega psovke.
  • Ne prekidajte drugoga dok govori.

2.) Neverbalni znakovi

Negativni primjeri:

  • pogrbljenost (manjak samopouzdanja)
  • prekrižene ruke i prekrižene noge (ponekad mogu izražavati obrambeni stav)
  • stiskanje dlanova, čupanje zanoktica (nervoza)
  • igranje s kosom, zabacivanje kose (nervoza)

Pozitivni primjeri:

  • uspravno sjedenje
  • uspostavljen kontakt očima
  • povremeno smješkanje
  • mirni dlanovi i ruke

I savjet za kraj. Opustite se, pokušajte biti prirodni i ne zaboravite da uspješnost intervjua ne ovisi samo o vama nego i o osobi koja vas intervjuira. Na kraju razgovora obavezno joj se zahvalite na vremenu koje vam je posvetila.

Ponedjeljak, 07.03.2011.