3 načina kako vam konflikt može pomoći u karijeri

Način na koji se suočavate s konfliktima i kako ih rješavate može vam pomoći da napredujete u karijeri.

Koristite konflikt za napredak u karijeri

Naravno, veća odgovornost podrazumijeva i veći broj konflikata. Kako bi uspješno savladavali konflikte, morate biti sposobni uvjeriti sve strane uključene u konflikt da su njihova mišljenja uzeta u obzir.

Tom Elsenbrook, voditelj odjela za poboljšanje radne sposobnosti u kompaniji Alvarez & Marsal, u članku na LikedInu, savjetovao je kako to postići.

1. Odredite konačni cilj

Prvo što morate napraviti je odrediti konačni cilj. Tako Elsenbrook opisuje situaciju gdje ga je jedan partner upitao za mišljenje o e-mailu kojeg je mislio poslati drugom partneru s kojim je imao nesuglasice.

Kada ulazite u bilo kakav konflikt, uđite s konačnim ciljem na umu, a tek kasnije proradite na manjim nesuglasicama koje bi htjeli riješiti. Isto tako, neka taj feedback bude kontinuiran i obostran kako bi smanjili rizik od ponavljanja konflikta.

Kako kaže Elsenbrook, e-mail je bio dosta precizan, ali i veoma kritičan, a konačni cilj e-maila je zapravo bio izgraditi dobre odnose kako bi mogli ostvariti zajedničke ciljeve.Tako je Elsenbrook savjetovao partneru da umjesto slanja e-maila nazove drugog partnera i započne razgovor s definiranjem načina kako bi mogli postići taj zajednički cilj i da tek kasnije prorade na svojim trenutnim nesuglasicama.

2. Prije ulaska u konflikt prikupite sve činjenice

Prije ulaska u konflikt, budite sigurni da imate sve činjenice. Tako primjerice Elsenbrook opisuje još jednu situaciju u kojoj ga je jedna od partnerica nazvala kako bi razgovarali o zaslugama na jednom velikom projektu. Ona je smatrala da bi se veće zasluge trebale pripisati njoj, prije svega financijske, jer je imala i veću ulogu u projektu od početno definirane.

Prije bilo kakvog konflikta, oboružajte se s činjenicama jer ako gledate samo ono što želite vidjeti, rezultat konflikta vjerojatno neće biti povoljan za vas.

Razgovarali su o snagama i slabostima svakog člana tima, ali i o profitabilnosti projekta, za kojeg partnerica nije prikupila financijske činjenice i nije shvatila da projekt donosi i neke gubitke. Kada je shvatila da zapravo želi da se njoj pripiše veći gubitak, odustala je od svojih zahtjeva. Ono što Elsenbrook ovdje savjetuje je ono što bismo svi trebali znati.

3. Imajte na umu mogućnost više različitih ishoda

Čak i ako imate sve činjenice, morate biti svjesni da konflikt ne mora imati samo jedan mogući ishod.

Kod svakog konflikta svaka osoba ima svoje viđenje problema. Ali, ako imate na umu širu sliku i pokušate biti ona osoba koja će biti objektivna i koja neće imati vlastite interese na umu, pokazat ćete značajke pravog lidera.

Nakon što prikupite sve moguće činjenice, imajte na umu da osoba s kojom ulazite u konflikt može priznati da ste u pravu ili može inzistirati da je ona u pravu. U slučaju da prizna da ste vi u pravu, možete dalje na temelju činjenica proraditi na rješavanju problema. U slučaju da ne prizna da ste vi u pravu, poslušajte što ta osoba ima za reći. Možda će vam druga strana priče imati smisla i možda vam promijeni mišljenje. Ako ni druga strana, a ni vi ne želite odustati od svoje strane priče, pokušajte naći neko zajedničko rješenje stvaranjem kompromisa.

Vijest je preuzeta sa portala www.womeninadria.com

 

Četvrtak, 10.09.2015. / Anamarija Garašić , www.womeninadria.com