Na neke od tih e-mailova dobit ćete odgovor odmah, ali neke će ostati nepročitane. U čemu je problem?
Proteklih nekoliko godina razvila se, možemo slobodno reći, prava znanost oko pisanja pravog naslova e-maila koji će vam povećati šanse da netko otvori tu poruku i odgovori vam na nju.
Iako postoje različiti pristupi, ovisno o tome šaljete li e-mail poznatom ili nepoznatom primatelju, svi se slažu u jednom - kako biste osigurali da vam e-mail otvore naslov vam mora biti kreativan, provokativan kako bi privukao pozornost i, naravno, informativan.
5 pravila za naslov e-maila
Kad god pišete naslov e-maila, pogotovo nudite li nekome svoje proizvode ili usluge, morali biste na umu imati ovih 5 pravila.
1. Znatiželja
Morate potaknuti znatiželju kod primatelja i osjećaj da će propustiti nešto ako ne kliknu na vašu e-mail poruku. Postavite im neko pitanje koje će ih zainteresirati.
Primjeri:
- Jeste li već kupili božićne poklone?
- Porezne olakšice - na što imate pravo?
- Trebate pomoć? Tu smo za vas!
2. Hitnost
Želite li dobiti odgovor na svoj e-mail trebate u primatelju probuditi osjećaj hitnosti, želju da vam odmah odgovore.
Primjeri:
- Ostalo je još tjedan dana do...
- Iskoristite priliku - još samo X dana
- Reagirajte odmah i...
3. Relevantnost
Razmislite o tome kome šaljete e-mail i koliko je ono što nudite relevantno za tu osobu ili tvrtku. Ako dobro odaberete primatelje, veće su vam šanse da će netko iz te tvrtke i otvoriti i odgovoriti na tu poruku.
Primjeri:
- Najbolja mjesta za poslovni ručak u Splitu
- Toneri za vaš printer - nemojte ostati bez tinte
- Women in Adria - pokrenite vaš biznis
- Organizirajte božićni domjenak na vrijeme
4. Vrijednost
Informacija koju šaljete u e-mail poruci uvijek mora nositi neku dodanu vrijednost za primatelja, ali i garantirati da će dobiti upravo ono što mu treba. A naslov je najbolje mjesto da to istaknete.
Primjeri:
- 3 savjeta za bolje poslovanje
- Uštedite 25% na poslovnim putovanjima
- Novim pristupom do novih klijenata
- Dobar partner - bolji rezultati
5. Emotivnost
Vjerovali ili ne, ali ubacite li malo emocija u naslov e-maila, veća je vjerojatnost da će primatelj otvoriti vašu poruku i odgovoriti na nju.
Primjeri:
- Svi propadaju - vi budite uspješni
- Marketing vam je loš - vrijeme je za promjenu
- Riješite se prošlosti i zakoračite u 21. stoljeće
- 10 minuta dijeli vas od uspjeha
Još nekoliko savjeta
Vodite računa da vam naslov e-mail poruke ne smije biti dugačak. Prema nekim istraživanjima, poruke čiji je naslov imao između 28 i 39 znakova najčešće se otvaraju. To znači da ćete morati biti kreativni i sažeti.
Također, pokušajte s “marketinškim trikovima” poput ostavljanja praznog naslova. Prema nekim istraživanjima, e-mail poruke bez naslova otvaraju se nešto češće nego one s “lošim” naslovom. No, vodite računa da takav “trik” ne koristite često i kod istog primatelja, a i neki e-mail filteri podešeni su da takve poruke automatski šalju u “smeće”.
Prodajte li neki proizvod, pokušajte u naslov e-maila ubaciti i broj. Marketinški stručnjaci kažu da se broj ističe među riječima i tako privlači pozornost primatelja. Naravno, nemojte ubacivati nasumične brojeve već povežite ono o čemu pišete u naslovu sa sadržajem poruke.
Ostatak vijesti pročitajte na portalu www.womeninadria.com