5 stvari koje nikada ne smijete reći nadređenima

5 stvari koje nikada ne smijete reći nadređenima

Neki ljudi imaju sreću pa imaju dobre šefove, s kojima se slažu ili s kojima su čak u prijateljskim odnosima. Dok neki drugi nisu tolike sreće pa komunikaciju sa svojim šefom održavaju striktno na poslovnoj razini.

Pravila komunikacije sa šefom

Bez obzira na to kakvi su vaši odnosi sa šefom, dobri ili loši, nekih bi se pravila profesionalnog ponašanja svakako trebali pridržavati. A ta pravila uključuju i komunikaciju. Novinarka Huffington Posta Kate Bratskeir kaže da postoje neke stvari koje biste trebali izbjegavati govoriti šefu ako želite da vaši odnosi i dalje budu takvi kakvi jesu.

1. 'Nije moja krivnja'

Čak i da je vaša krivnja, nemojte to reći (koliko god vi to htjeli). Umjesto toga, kako se kaže, okrenite drugi obraz. Umjesto negiranja krivnje, pokušajte predložiti neka rješenja za rješavanje tog nastalog problema. Ne samo da ćete pokazati svoju profesionalnost i izbjeći potencijalni sukob sa svojim šefom, već ćete mu/joj dati do znanja da ste fokusirani na posao i da vam je važnije naći rješenje nego ustanoviti tko je za što kriv.

2. 'Želim povišicu'

Ne, ne kažemo da ne trebate tražiti povišicu, ali izbjegavajte ovakav direktan pristup. Umjesto toga, objasnite zašto zaslužujete povišicu.

Svoje objašnjenje stavite u kontekst svojih zasluga na dosadašnjim projektima i svemu čime ste do sada svojim radom doprinijeli kompaniji i kako ste time smanjili troškove. Pokušajte objasniti svom šefu koliko ste vrijedni kompaniji i koliko će izgubiti ako ćete zbog svog nezadovoljstva možda jednom pronaći drugi, bolje plaćeni, posao.

3. 'Imam osjećaj da bi to mogla biti dobra ideja'

Slušanje intuicije nikako nije pogrešno, ali s nekim rješenjem za problem ili nekom idejom ne možete otići šefu bez potrebnih podataka koji će podržati tu ideju ili rješenje. Pogotovo ako će to rješenje ili ideja tvrtku koštati novaca. Ako vam intuicija govori da bi nešto trebali napraviti, dobro istražite podatke, statistike i činjenice prije nego odete kod šefa.

4. 'Već smo pokušali s tim'

Možda ste već probali na jedan način riješiti problem, ali iz nekih razloga taj put nije upalilo. Podaci se mijenjaju, kao i ljudi, pa samo zato što to rješenje nije riješilo problem prije, ne znači da ne možete pokušati opet. Ova rečenica se vrlo lako može protumačiti kao vaša lijenost. Možda drugi put upali.

Osim naravno, ako ste 100 posto sigurni da je ponovni pokušaj samo gubljenje vremena jer je problem nemoguće riješiti na taj način. Ali ako ste sigurni, recite to šefu i odmah mu objasnite zašto mislite da je to gubljenje vremena. Ako vas svejedno traži da to napravite, onda vam ne preostaje ništa drugo nego da pokušate ponovno.

5. 'To nije moj posao'

I u vašem ugovoru o radu, u opisu posla, vjerojatno piše da ćete, osim točno određenih zadataka, raditi i druge zadatke koje šef od vas zahtjeva, ako će za to postojati potreba. Različiti zadaci pružaju vam mogućnost učenja i izvan vašeg područja stručnosti. Uostalom, da vam šef ne vjeruje i ne vjeruje da ste vi za to sposobni, ne bi vas uopće ni tražio. Ako mislite da već imate previše posla, recite to šefu i dio posla delegirajte na druge kolege u uredu. Ukažite na stručnost drugih osoba i recite da su oni puno bolji kandidati za takvo nešto.

To naravno ne znači da vas ima pravo tražiti da perete prozore u uredu. To sigurno nije vaš posao. Ali u takvim slučajevima recite da imate neke druge, važnije zadatke za napraviti (čak i kad ih nemate). Ali direktno „to nije moj posao“ kod šefa može izazvati ljutnju i frustraciju i tada ćete samo vi izvući deblji kraj

Vijest je preuzeta sa portala www.womeninadria.com

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Ponedjeljak, 27.07.2020. / Anamarija Garašić, www.womeninadria.com