Jeste li se ikada pitali što ispitivači rade kada prave bilješke dok ste na intervjuu? Naime, lista pitanja koje ispitivači postavljaju na intervjuu uobičajeno sadrži i kućice za unos bodova. Svako pitanje ima svoju vrijednost i često će potencijalni broj bodova ovisiti o važnosti pitanja za poziciju o kojoj se radi.
Kako biste 'razvalili' na takvom razgovoru za posao, potrebno je shvatiti pravila igre. Naime, u današnjem hiperkonkurentnom okruženju, mnoge tvrtke dobivaju na stotine prijava na svaki oglas, pa i prije nego se intervjui zakažu, mnoge tvrtke kandidate procjenjuju i daju im bodove. Stoga, ako ste došli do intervjua, prešli ste pola puta i imate veće šanse da dobijete posao.
1. Obratite pažnju: Budite sigurni da se dotaknete pitanja u svojem odgovoru. Naime, mnogi kandidati ne slušaju pitanje ili pokušavaju u odgovor uključiti detalje koji nisu ni povezani s pitanjem. Pažljivo slušajte pitanje, a ako ste nesigurni zamolite ispitivača da ga ponovi te potom dajte odgovor koji se odnosi na postavljeno pitanje.
2. Dajte primjere: Uvijek dajte specifične primjere o onome što ste radili. Samo ovaj savjet može značiti razliku između osrednjeg rezultata na intervjuu i ulaska među tri top kandidata. Dobri ispitivači su istrenirani za postavljanje pitanja koja zahtijevaju primjere u odgovorima, a ne hipotetske ideje što biste napravili u određenoj situaciji. Ako ispitivač ponavlja isto pitanje, to znači da niste odgovorili na neki dio pitanja ili niste dali stvarni primjer.
3. Budite spremni na trik pitanja: "Koja je vaša najveća mana?" ili slična pitanja su zamke. Priroda pitanja može biti različita, stoga planirajte unaprijed i imajte nekoliko odgovora u pripremi. Odgovorite na pitanje, ne pokušavajte ga izbjeći, ali pokušajte preokrenuti odgovor u priču o uspjehu.
4. Budite kratki: Držite se onoga o čemu vas pitaju. Ne odgovarajte na dugačko kada možete odgovoriti sažeto. Predugi odgovori vam ne idu u korist i uzrokuju da se ispitivač isključi, što znači da neće zapamtiti dovoljno da vas točno procijene.
5. Smiješite se i ne vrpoljite se: Gledajte ispitivače u oči i kada god je to moguće nasmijte se. Također, nemojte se češati, držati se pogrbljeno ili na bilo koji drugi način izgledati neprofesionalno. Ne ljuljajte se na stolici tijekom intervjua i ne klikajte s kemijskom olovkom. To smeta i iritira ispitivače, a može se vrlo negativno odraziti na dojam koji ostavljate.
6. Napravite zadaću: Istražite sve podatke o organizaciji i osmislite svoje odgovore s time na umu. Potražite članke ili izvještaje o tome što je tvrtka sve radila, kako se razvija i s kojim se izazovima suočava, te utkajte te informacije u svoje odgovore.
7. Postavljajte pametna pitanja: Na kraju intervjua, vjerojatno će vas pitati imate li pitanja. Ako vas ne pitaju, jednostavno napomenite da vi imate nekoliko pitanja. Pokažite im da ste zainteresirani za tvrtku i da želite znati više o njoj. Upitajte za korporativnu kulturu u tvrtki, no ne spominjite plaću.
Još savjeta na ovom linku.