Božić - najbolje vrijeme da saznate radite li za cool kompaniju

Portal Grubstreet New York objavio je zanimljiv savjetnik za pijenje na uredskim božićnim zabavama. Obavezno ga izrežite i pospremite u novčanik kako biste ga imali pri ruci.

Uredske božićne zabave trebale bi biti zgodne prilike da se svi zaposlenici bolje upoznaju u opuštenijem okruženju, da se na jedno popodne malo uzdrmaju hijerarhijske razlike, da se svi zaposlenici prikažu svestranim i u dobrom svjetlu svojim šefovima. Tako bi trebalo biti. U stvarnosti, što mlađi i niže rangirani zaposlenici na božićnu zabavu dolaze nervozni jer ne znaju koju granicu ne smiju prijeći u komunikaciji sa šefovima i očekuju li uopće šefovi od svojih zaposlenika da se zabave?

I, ako što ako u strahu od nadređenih odbiju i kap alkohola pa ispadnu prekruti i strogi i tako si zatvore vrata prema svim iole kreativnijim projektima? Ipak, najveći je strah od mogućnosti da se previše opuste (čitaj: napiju) od sebe naprave totalnu budalu i ponedjeljak ujutro potroše na slanje mailova isprike. Hoće li šefovi povjeravati odgovorne zadatke nekome tko si je za cijeli radni vijek prilijepio nadimak Disko-zvijer? Prvi korak u odabiru strategije pijenja na uredskoj zabavi je odrediti kako kompanija diše. Pritom ju nemojte površinski procjenjivati. Primjerice, nemojte duh ktvrtke procjenjivati na temelju obuće. To što na posao zaposlenici smiju dolaziti u starkama ne znači da je kompanija cool. Možda dozvoljava tenisice zaposlenicima samo zato što se ne očekuje da će oni koji ih nose ikada napredovati dalje od prve stepenice. A kada će tvrtka tražiti nekoga za odgovorniji posao, zapošljavat će "odrasle". U cipelama.

Generalno, postoji coolerski test za kompanije.
Neki od znakova da radite za cool kompaniju su:
1. Kada ste jednom prilikom svom neposrednom šefu priznali da ste mamurni, reagiraju je s empatijom.
2. U tvrtki imate bilijarski stol.
3. S nekoliko od kolega ste bili na paintballu (i to u slobodno vrijeme a ne kao dio teambuildinga).
4. Nitko ne prigovara nošenju trodnevne brade, zaliscima ili bilo kojem obliku brkova ili frizure.
5. Ljudi koje ne rade u vašoj tvrtki pokušavaju upasti na zabavu.

Za nimalo cool kompaniju radite ako ste:
1. Prije potpisivanja ugovora o radu morali proći test na opojne droge.
2. Tvrtka ima dress code koji je otisnut na memorandumu.
3. Ne samo da postoji dress code već na kraju stoji odredba da se "dozvoljava ležernija odjeća petkom".
4. Zabava se održava u sobi za sastanke, popodne, nakon radnog vremena, i većina kolega pokušava s nje pobjeći što ranije da ne upadne u gužvu u prometu.
5. Kolege stavljaju naljepnice s imenom na hranu i mlijeko o uredskom hladnjaku.

Nitko, pa čak ni šefovi, nemaju mini bar iz vremena 'Mad Mana' u svom uredu.
Nakon što ste odredili status tvrtke, odredite svoj. Kako kaže poslovica "što je dozvoljeno Jupiteru, nije volovima". Dakle, što ste hijerarhijski niže, slijedi vam manje pića. Ipak, broj ne raste linearno. Međutim, najžedniji ostaju srednje rangirani menadžeri koji moraju balansirati između svojih podređenih (kojima se trude prikazati da su im bliski) i srednjem menadžmentu (kojima moraju dokazati da su strogi).

Volonter
Student koji u tvrtki obavlja praksu ili radi kao sezonska ispomoć u nadi da će ostaviti dobar dojam treba biti sretan ako uopće bude pozvan na zabavu. U cool kompaniji uzmite piće ako ste punoljetni. U necool kompaniji nemojte popiti ništa alkoholno niti ako vam ga nasilu guraju u usta.

Pripravnik
Vjerovatno ste mladi i još uvijek izlazite s društvom, pa vam ovakve zabave nisu jedinstvene prilike "da se malo opustite". Međutim, u tim godinama nije lako odbiti priliku za neograničena besplatna pića, pa se držite pravila da se u i u cool i uncool kompanijama držite pravila "dva pića manje od šefa".

Kotačić u mašini
Ako tako doživljavate svoju poziciju, i shvatili ste da nekva titulica ispred imena ne znači da ne radite isti zatupljujući uredski posao kao i prije deset godina, ako ne želite napredovati ili ionako mislite uskoro otići iz tvrtke, uredska je zabava za vas pravi karneval. U cool kompaniji slobodno pijte što i koliko želite kako bi se doveli u stanje "veselog pijanca" i tako ostati u sjećanju kolegama s ovom dosadnog posla.U necool kompaniji popijte 6-7 pića po izboru, a morate paziti da ne napravite budalu od sebe samo pred ljudima od kojih trebate preporuke za novi posao.

Srednji menadžment
Posao koji radite je uglavnom sakupljanje izvještaja o tome tko što radi. Prvo popijte dva koktela da biste razbili stereotip o menadžerima, a onda možete preći na pivo.U necool kompanijama morate poticati stereotip o srednjem menadžmentu. Popijte dvije čaše vina. Vaša sloboda je odabrati bijelo ili crno.

Stručnjak
Kako baratate posebnim znanjima i vještinama, uprava vas ne može tako lako zamijeniti ili nadomjestiti. Iskoristite tu činjenicu. Cool kompanija: dozvoljena su četiri pića, obavezno koktela, ali neka budu različiti.U necool kompaniji za iste vještine zarađujete vjerovatno puno više nego u cool kompaniji (tu ima manje vama sličnih) pa si dodajte i peti koktel.

Viši menadžment
Vi ste osoba koja zapravo vodi tvrtku. Predsjednik uprave samo krade vaše ideje. U cool kompaniji morate popiti nešto alkoholno da dokažete kako niste tako dosadni.
U necool kompaniji morate imati na umu da ste osoba koja će na kraju platiti račun za pića. Uzmite jedno, ali pijuckajte cijelu večer.

Direktor
Imajte na umu kako ne odgovarate svojim azposlenicima već vlasnicima ili dioničarima. Prema tome, sada nastupa trenutak kada je dobro raditi nu necool kompaniji - pijte koliko vas volja. U cool kompaniji pijte slobodno, ali ipak ne toliko kao da ste rock-zvijezda.

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Petak, 21.12.2012. / poslovni.hr