Psihopati su posvuda oko nas. Možda upravo sada čitate riječi jednog od njih, no kako to možete znati? Donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći otkriti je li vaš šef psihopat.
Možda su na sljedeći podatak utjecale brojne stresne situacije u ovo krizno vrijeme, no činjenica je sljedeća - posljednja istraživanja govore kako je jedan od 10 direktora psihopat.
Ukoliko ste dosad promijenili nekoliko radnih mjesta vrlo je lako moguće da ste se i sami uvjerili točnost navedene statistike. Ukoliko niste sigurni ili ste tek došli na novo radno mjesto donosimo vam 9 savjeta pomoću kojih ćete moći zaključiti je li vaš šef ili šefica psihopat.
Konstantno donošenje rizičnih odluka
Zamislite da se vozite u automobilu s osobom koja svijet oko sebe doživljava znatno sporije nego ostali ljudi. Jurnjava i škripanje guma vjerojatno će vas natjerati da sljedeći put barem razmislite o vožnji s takvom osobom za volanom.
Ista situacija može dogoditi ii na vašem radnom mjestu. Ukoliko su poslovni potezi koji bi preplašili većinu 'normalnih' ljudi kod vašeg šefa sasvim uobičajeni, znači da s tom osobom nešto 'ne štima'.
Takve 'psihopate' često se može sresti u medijima, financijskom sektoru i vojsci.
Glad za moći
Psihopate često privlače utjecajne pozicije preko kojih mogu ostvariti svoje potrebe za kontrolom i manipulacijom drugim osobama.
Zato se takve osobe najčešće najugodnije osjećaju kada rade u tvrtki u kojoj postoji jasna hijerarhija i radna mjesta putem kojih je moguće kontrolirati što veći broj ljudi.
Ukoliko vaš šef ima tendenciju da sa zadovoljstvom 'gazi' ljude kojima je nadređen, a istovremeno se 'uvlači' osobama kojima je on podređen vrijeme je da razmislite o nekim promjenama.
Gluma za Oskara
Mozak psihopata funkcionira drugačije od naših. Posebice dio mozga koji je odgovoran za emocije, pa tako psihopati često ne osjećaju strah, nemaju osjećaj žaljenja i ne reagiraju kao normalne osobe. Takve osobe često glume da im je žao ili da se boje samo kako bi manipulirale drugim osobama.
Najbolji primjer je ekstremna ljutnja zbog osobne uvrede, izdaje povjerenja ili nepoštivanja njihovog autoriteta.
Podmetanje drugima
Psihopati su obično dobri odvjetnici i iznimno su vješti u izbjegavanju preuzimanja krivnje. Ne samo da nikada neće prihvatiti krivnju, već su takve osobe sklone manipulirati dokazima kako bi krivnju prebacili na druge.
Šefovi psihopati uopće nemaju grižnju savjesti koristiti svoje zaposlenike kao 'štitove' ukoliko njihov status u kompaniji postane upitan.
Narcizam
Psihopate često pogoni njihova želja za ostvarenjem sebičnih interesa. Iako će često lažirati osjećaj brige za druge i djelovati toplo i obzirno, riječ je o pripremanju terena za iskorištavanje u budućnosti.
Takve osobe često prekidaju veze i prijateljstva bez ikakvih upozorenja, i to nakon što ustanove da im te osobe više nisu od koristi. Ukoliko je vaš šef sklon dijeljenju otkaza bez nekih posebnih razloga vrijeme je da počnete tražiti novo radno mjesto.
Obmanjivost
Psihopati jednostavno ne žive po istim moralnim načelima kao i većina drugih ljudi, te osjećaju iznimno malo krivnje ili tjeskobe zbog izrečene laži.
Takve osobe upravo zbog nedostatka kajanja te vlastitih interesa stvaraju mreže laži koje su detaljno razrađene. Ako je vaš odnos sa šefom pun 'nesporazuma' i 'lažnih pretpostavka' bilo bi vrijeme da se suočite s pravom istinom.
Parazitsko ponašanje
Bez obzira igraju li na šarm ili manipulaciju, psihopati su korporativni vampiri i spremni su napraviti sve kako bi iz drugih izvukli kreativna rješenja i ideje i predstavili ih kao svoje.
Najčešći trik jest da vam takva osoba 'povjeri' neku malu vlastitu ideju s namjerom da vi iznesete bolji prijedlog. U tom trenutku ta ideja postaje 'vlasništvo' psihopata.
Ukoliko si vaš šef pripisuje zasluge drugih zaposlenika, vrijeme je da provjerite podudaraju li se još neki od navedenih simptoma.
Pretjerana kontrola
Već smo ustanovili da psihopati nemaju previše emocija, a šefovi psihopati svoje zaposlenike vide kao figure na šahovskoj ploči - potrošne i suvišne.
Psihopati vole manipulirati ljudima na način da poskakuju na svaki njihov mig, pa čak i ako nemaju neke osobne koristi od toga.
Ukoliko često razbijate glavu i pokušavate shvatiti racionalni razlog za postupke vašeg šefa prema vama - odgovor je možda jednostavniji nego što mislite.
Manipulacija emocijama
Psihopati su socijalni kameleoni i mogu se vrlo laku uklopiti u bilo koji psihološki aspekt ukoliko od toga imaju koristi.
Nemojte pogriješiti - psihopati su djeluju pouzdano i psihički otporni, te projektiraju dojam da im je vrlo rijetko žao njih samih. No, riječ je o jasnoj manipulaciji tijekom koje mogu čak naizgled pružati suosjećanje ako u tom postupku vide korist.
Dosljedno loše ponašanje s čestim žalbama na olakotne okolnosti i molbe za potporu i razumijevanje je jedna od najprepoznatljivijih karakteristika psihopata, - i to u korporativnom i svakodnevnom životu.
Oni su svuda oko nas