Jedni od najbrutalnijih otkaza ikad

Izvršni direktor AOL-a, Tim Armstrong, otpustio je 9. kolovoza tokom konferencijskog poziva jednog od menadžera kompanije pred oko 1.000 radnika.

Dodatna ironija je što je poziv bio na temu predstojećih otkaza u lokalnoj mreži Patch.com, piše BBC.

"Abel, spusti kameru. Otpušten si, izađi", rekao je Armstrong tokom poziva, čiji je snimak procurio na internet, otpuštajući kreativnog direktora Abela Lenza zbog toga što je upalio kameru tokom sastanka.

Nakon neprijatne tišine od pet sekundi, Armstrong je nastavio sastanak, objasnivši pet minuta kasnije da je Abela otpustio, jer kompaniju vidi kao sportsku svlačionicu i nije želio da netko otkriva plan igre njegovog tima.

Nakon pozitivnog izvještaja o zaradi, izvršni direktor Citigroupa, Vikram Pandit, došao je na sastanak u tvrtku potpuno nepripremljen za tri vijesti koje su ga sačekale. U prvoj je pisalo da on daje ostavku koja odmah stupa na snagu, u drugoj da će se povući do kraja godine i u trećoj da je otpušten bez objašnjenja.

U potpunom šoku, Pandit je izabrao prvu opciju. Iako je odlazak iz kompanije okarakteriziran kao njegova odluka, New York Times je nekoliko dana kasnije objavio tekst o tome da je odlazak Pandita "orkestrirao" novi predsjednik grupacije, Michael O Neal.

Rick Wagoner bio je predsjednik i izvršni direktor General Motorsa (GM) devet godina prije nego što je otpušten 2009, i to na zahtjev američkog predsjednika Baracka Obame. Pod rukovodstvom Wagonera, GM je izgubio više od 80 milijardi dolara u posljednje četiri godine njegovog mandata. Međutim, direktna intervencija Bijele kuće došla je kao iznenađenje.

Na sastanku u Washingtonu, jedan od glavnih savjetnika Obame za automobilski sektor, Steven Rattner, direktno je zatražio ostavku Wagonera, uz prijedlog da na mjesto direktora GM dođe Wagonerov prijatelj i kolega u proteklih 20 godina, Fritz Henderson.

"To je apsolutno najgori način da dođem na tu funkciju. Ovo je bio izuzetno bolan vikend", rekao je tada Henderson za New York Times.

U potezu koji je okarakteriziran kao "najveća implozija na društvenim mrežama 2013", urednik sektora društvenih mreža "Bloomberga", Jared Keller, otpušten je nakon što je još jedan od urednika iz tog sektora, Matthew Kiss, javno twitao stare privatne poruke Kellera, kojeg Kiss krivi za vlastiti otkaz.

Keller je, pošto mu je uručen otkaz, na twitteru napisao: "Danas je moj posljednji dan u Bloombergu. Bio je to sjajno razdoblje u sjajnoj kompaniji". Keller se potom zaposlio kao urednik društvenih mreža u američkoj podružnici Al Jazeera.

Osoblje, profesori i studenti Sveučilišta u Virginiji bili su zapanjeni u lipnju 2012., kada su primili e-mail u kojem se navodi da predsjednica, Tersza Sullivan, odlazi sa funkcije zbog "filozofske razlike u mišljenjima", nakon dvije godine besprijekornog obavljanja posla, kao i na prethodnim administrativnim funkcijama na Sveučilištu Teksas i Michigan.

Nakon što je zapanjenost prerasla u bijes, desilo se nešto neobično: studenti i osoblje organizirali su javni prosvjed protiv odlaska predsjednice. Nešto kasnije istog mjeseca, Sullivan je vraćena na poziciju. Nekoliko mjeseci kasnije, rekla je za New York Times da još uvijek ne zna zašto je bila otpuštena.

Ponedjeljak, 19.08.2013. / business.hr