Nakon višemjesečnog slanja životopisa i zamolbi na razne adrese, primanja odbijenica pa sve do totalnog ignoriranja, u pristigloj pošti nailaziš na mail u kojem te pozivaju na razgovor za posao.
Napokon! Sva si ushićena jer si dobila priliku predstaviti se osobno potencijalnom poslodavcu. Ali tu put ne završava, u biti - nervoza tek počinje. Nesigurna si jer je konkurencija velika i ne znaš kako bi predstavila divnu sebe u manje od deset minuta? Slijedi ovih 10 natuknica i vrlo je vjerojatno da ćeš dobiti još jedan poziv od budućih šefova:
Prilagodi svoju molbu za radno mjesto na koje se prijavljuješ
Većini budućih poslodavaca stiže hrpa zamolbi koju bi oni trebali temeljito proučavati, no za takvo što nemaju vremena. Oslanjaju se na letimičan pregled koji traje 10-ak sekundi, stoga je potrebno učiniti sve kako bi bila primijećena. Obrati pozornost na opis posla te sukladno tome napiši svoju molbu. Ako je u opisu navedeno fleksibilno radno vrijeme, obavezno daj do znanja kako pristaješ na takve uvjete.
Budi tamo na vrijeme
Za kašnjenje nema isprike pa se potrudi krenuti što je ranije moguće. Strog raspored intervjua postoji s razlogom. Razgovor je zakazan u 10.15 sati, a ti dolaziš u 10.20? Imaj na umu da bi u sobi već mogao biti drugi kandidat. Nikoga ne zanima je li bilo gužve u prometu ili nije, već jesi li ti pouzdana osoba ili ipak ne mogu računati na tvoju točnost.
Isključi mobitel
Svi znamo da je ovaj detalj vrlo bitan, no često se dogodi da ga zbog treme i fokusiranosti na razgovor zaboravimo isključiti. Provjeri najmanje dva puta je li ti mobitel ugašen prije nego što uđeš.
Nauči sve o tvrtki
Google je u ovom slučaju tvoj najbolji prijatelj. Nauči što je više moguće podataka o poslovanju i ciljevima tvrtke. Imaj na umu da će ti pitanje "zašto biste htjeli raditi za nas" biti postavljeno te sukladno tome pripremi i dobar odgovor. Ostavi dojam da si se potrudila i dobro pripremila.
Ponesi kopiju životopisa i molbe
Vrlo vjerojatno će imati isprintane kopije prilikom ispitivanja, no ti za svaki slučaj ponesi još jednu jer se može dogoditi da bude zametnuta. Isto tako, ponesi i radnu knjižicu; nikad ne znaš hoće li ti taj put ponuditi posao.
Ne govori loše o prijašnjem poslodavcu
Čak i da se radilo o šefu iz najgore noćne more, to oni ne moraju i ne žele znati. Suzdrži se od ogovaranja jer ćeš ostaviti vrlo loš dojam, a na pitanje "zašto ste napustili prijašnje radno mjesto" odgovori diplomatskim odgovorom.
Ponesi blokić
Možda nije potrebno, ali na taj ćeš se način istaknuti. Zapiši sve što misliš da je bitno prilikom poslodavčevog predstavljanja tvrtke i radnog mjesta.
Pristojno se obuci
Na taj ćeš im način dati do znanja kako si ozbiljan kandidat koji se natječe svojim znanjem i kvalifikacijama, a ne izgledom i jeftinim trikovima. Hlačama na crtu, košuljom i sakoićem nećeš pogriješiti.
Ne blebeći
Kad ti se postavi konkretno pitanje, ti konkretno odgovori. Ne skreći s teme na temu trkeljajući o sasvim nebitnim detaljima.
Postavljaj pitanja
Na kraju će te tražiti da postaviš pitanja u slučaju da želiš saznati nešto više. Unaprijed ih pripremi i postavi bez ustručavanja. Budeš li samo šutjela i kimala glavom, ostavit ćeš dojam nezainteresirane osobe.
Pošalji zahvalu
Iznenadi ih i pošalji lijepo sročen mail u kojem im zahvaljuješ na prilici koju su ti pružili. Ne trebaš se mučiti s pisanjem eseja, samo pazi da bude kratko i iskreno. Vjeruj nam, malo tko od kandidata će se sjetiti povući ovaj potez.