Kako se nositi sa stresom rada i njege starijih

Pitanje: Kad se nađete u situaciji da se morate skrbiti o bolesnom članu obitelji i istodobno svakoga dana ići na posao, biste li o tome trebali razgovarati s nadređenim i suradnicima?

Odgovor: Potičemo ljude da obavijeste nadređene i suradnike o svojoj situaciji, rekao je Andy Cohen, izvršni direktor internetske stranice za njegovatelje Caring.com. Prema njegovim riječima, preko 40 milijuna Amerikanaca brine se o osobi starijoj od 50 godina. Procjenuje se da će širom svijeta 2025. godine 28 posto stanovništva biti starije od 60 godina. Neke zemlje, među kojima su i brojne države sjeverne Europe, već nude socijalne usluge starijima koji žive kod kuće, dok se mnoge druge oslanjaju na neslužbenu njegu članova obitelji, tvrde u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji. Objasnite nadređenome što se događa s vašim voljenima i kako se planirate nositi s tim. Procijenite trenutni obim posla te odredite koje korake valja poduzeti kako biste ispunili poslovne obveze, preporučuje Faun Zarge, savjetnica za ravnotežu rada i života iz Newtona u Massachusettsu. "Svom direktoru predstavite plan u kojem ste izložili kako namjeravate uskladiti svoje svakodnevne poslovne obveze s njegom o voljenoj osobi", predlaže ona.

Pitanje: Vrlo je vjerojatno da ćete usred radnog dana morati odgovoriti na neke privatne pozive ili otići s posla zbog pnekog hitnog slučaja. Kako riješiti taj problem?

Odgovor: Budite iskreni prema nadređenoj osobi u vezi fleksibilnosti koju ćete trebati. Time ćete uspjeti održati ili čak poboljšati rezultate jer vam njega koju ste preuzeli neće odvraćati pažnju, niti ćete zbog nje biti pod dodatnim stresom, savjetuje Faun Zarge. Također je od ključne važnosti redovito izvještavati poslodavca o stanju stvari. "Pitajte: Postoji li nešto što moramo prilagoditi kako bi se plan glatko ostvarivao?", kaže ona. "Budite sigurni da u svakom trenutku, ukoliko stvari ne idu kako treba, vaš poslodavac zna da vam to može reći."

Pitanje:
Što učiniti po pitanju stresa?

Odgovor:
Vježbanje je dobar način smanjena stresa jer uzrokuje otpuštanje endorfina, biokemikalije koja olakšava bol i potiče osjećaj blagostanja, kaže Debbie Mandel, savjetnica za upravljanje stresom i autorica knjige "Promjena navika: tjelovježba za njegovatelje" (Changing Habits: The Caregivers' Total Workout).Također je važno pravilno jesti, dovoljno spavati i nastaviti se baviti hobijima koji vas usrećuju. Potražite dobrovoljce u crkvi koju pohađate, a koji će vam pomoći pronaći pomoć sveučilišnih studenata koji studiraju psihologiju, gerijatrijsku skrb ili socijalni rad, savjetuje Mandel. "Oni mogu tom članu obitelji pružiti određeni poticaj, a zauzvrat od vas dobiju pismo preporuke." Pokušajte ne biti ogorčeni zbog situacije u kojoj ste se našli. Nemojte se pitati "zašto ja" jer na to pitanje nema odgovora, kaže Debbie Mandel, koja se skrbila o svojim roditeljima (oboje su patili od Alzheimerove bolesti) i istodobno obavljala posao s punim radnim vremenom."Sve nas kadtad u životu snađu problemi. Pustite prošlost na miru, zaboravite na razmišljanja o svemu što ste nekada imali i umjesto toga počnite živjeti u sadašnjosti", kaže. Dobro obavljanje posla daje vam predah od njegovanja, dodaje, "i omogućuje vam da bolje pojmite vlastiti identitet".

Ponedjeljak, 26.09.2011. / Eileen Zimmermann, The NY Times / poslovni.hr