Manje rada, više kreativnosti

Ubojit radni tempo poguban je ne samo za menadžere, već i za njihovu kreativnost i rad tvrtke. Dakle, više slobodnog vremena i manje napornog rada garancija su uspjeha.

Za mnoge menadžere u globalnim kompanijama 70-satni radni tjedan postao je uobičajen, a studija stručnog časopisa Harvard Bussines Review pokazuje da više od 50 posto menadžera i više od 80 posto njihovih kolegica koji rade 60 sati tjedno naposljetku ne mogu izdržati duže od godine dana.

Žene često napuštaju takav posao nakon nekoliko godina, a muškarci ostaju, no više od 40 posto njih iskusilo je "zamračenje" u roku nekoliko godina i izgubilo svaki kreativni zanos.

Globalizacija, brze komunikacije i velike plaće koje prate vodeće poslove dovode do "ekstremnih" radnih sati, kaže Sylvia Ann Hawlett, suautorica studije.

"Ti se čimbenici neće promijeniti, pa tvrtke moraju naći alternativne radne modele", dodala je. "No, dopuste li više slobodnog vremena svojim radnicima, manje i prilagodljive tvrtke mogu se u većoj mjeri osloniti na njihov talent", smatra Hewlett.

Neke su tvrtke već počele iskušavati nov način rada. Tako neki posebno vrijednim zaposlenicima dopuštaju da u jednom dijelu godine skrate radno vrijeme na 40 sati na tjedan, neki zaposlenicima omogućuju da 6 do 12 mjeseci rade za neprofitne organizacije, a neki potiču zaposlene da 25 posto radnoga vremena posvete vlastitim projektima.

Srijeda, 28.09.2011. / net.hr