Iskustva iz domaćih tvrtki

Možete li na godišnji kad vam se prohtije?

Bijeg od užurbane svakodnevice, briga i problema na poslu priželjkujemo tijekom cijele godine, a pogotovo tijekom ljeta. Za ta dva tjedna, na koliko većina Hrvata najčešće odlazi na ljetni odmor, doslovno se živi. A što ako se ne uspije dobiti željeni termin...

Rezultati jednog istraživanja koje je nedavno objavljeno u Velikoj Britaniji pokazali su da je, zbog sve dužeg radnog vremena i stresa na poslu, potrebno tijekom godine čak šest puta otići na godišnji odmor. Konkretno, stručnjaci su izračunali da nam je odmor potreban svaka 62 dana, kako bi se izbjegao slom organizma i kako bismo ostali fokusirani na posao.

Živimo drugačije - malo tko osluškuje svoje tijelo, a godišnji se "čuva" za štošta i naravno za ljeto, najčešće za srpanj i kolovoz, kada velika većina iz gradske verve bježi u svoje oaze.

Godišnje odmore često je, stoga, teško uskladiti sa kolegama na poslu jer većina ih želi koristiti u isto vrijeme.

Kako uspjevaju želje svojih zaposlenika oko korištenja ljetnih godišnjih odmora uskladiti s potrebama i organizacijom posla, provjerili smo u nekim hrvatskim kompanijama.

U dm-u, tvrtki koja godinama slovi za najpoželjnijeg poslodavca u Hrvatskoj, godišnji odmor koristi se na osnovi dogovora. Njegovo trajanje nije ograničeno, ali se treba poštovati zakonski minimum po kojem dva tjedna moraju biti korištena u kontinuitetu.

"Prilikom dodjeljivanja godišnjih odmora dm se, u skladu s poslovnom filozofijom i kadrovskom politikom, vodi načelom pravednosti i poštivanja želja zaposlenika. U cilju što pravednije raspodjele termina za odmor, uzimaju se u obzir obiteljske potrebe, kao što je usklađivanje s godišnjim odmorom supružnika, ali vodimo i računa da zaposlenik koji je prošle godine nekome od kolega prepustio željeni termin, ove godine ima prednost pri izboru termina", kaže Gordana Picek, članica Uprave dm-a zadužena za vođenje ljudskih resursa.

Može i cijeli godišnji u 'komadu'
Zaposlenici Atlantic Grupe, koji žele koristiti godišnji odmor tijekom ljetnih mjeseci, nauživati se mogu do mile volje, jer ne postoji vremensko ograničenje u smislu definiranja maksimalnog, ali niti minimalnog broja dana.

"Neki zaposlenici cijeli godišnji odmor iskoriste jednokratno, dok su drugi skloniji rasporediti slobodne dane tijekom cijele godine, prema vlastitim preferencijama. U tom smislu možemo reći kako je Atlantic Grupa razmjerno fleksibilno okruženje. Kad je riječ o zaposlenicima na sličnim radnim mjestima, odnosno sa sličnim opisom poslova, u načelu se kolege unutar odjela međusobno dogovaraju o korištenju godišnjeg odmora sukladno trenutnim obvezama i odgovornostima, vodeći računa o tome da se ne poklapaju termini onih zaposlenika koji obavljaju isti ili slični posao, neovisno o funkciji koju obavljaju", kaže Ana Marušić, direktorica Ljudskih resursa u Atlantic Grupi.

U Zagrebačkom Holdingu, pak, postoji naputak da se ukupni godišnji odmor koristi u dva dijela.

"Tijekom korištenja ljetnog godišnjeg, kada gotovo svi žele odmor, ljudima se pokušava izađi u susret, ako se njihove želje mogu uklopiti u organizaciju posla. Teško je reći može li baš svaki zaposlenik ići na godišnji odmor kada poželi, to uvelike ovisi od podružnice do podružnice Holdinga", kaže glasnogovornik Holdinga Dušan Viro. Iako nije kolektivnim ugovorom propisano, posebno se u susret izlazi zaposlenicima koji imaju obitelj. Pritužbi zaposlenika nema, pa, kaže Viro, uz pomoć nadređenih, zaposlenici se uspijevaju dogovoriti.

Ukidanje pravila – čista utopija
Praksa nekih američkih tvrtki, u kojima zaposlenici mogu na godišnji kada požele i koliko požele, a što, vjeruju povećava produktivnost zaposlenika, za hrvatske tvrtke nije prihvatljiva. U prvom redu, ističu naši sugovornici, ograničenja su nužna zbog kompleksnosti djelatnosti kojom se bave pojedine kompanije.

"U slučaju Atlantic Grupe, koja je danas složeni sustav razmjerno diverzificiranog poslovanja na velikom broju tržišta, potpuno ukidanje bilo kakvih pravila izgleda prilično neprimjenjivo, ali i kontraproduktivno. U konkretnim uvjetima, čini se razumnijim i učinkovitijim rješenjem imati jednaka pravila za sve, prije nego ukinuti sva pravila, što se čini kao dosta utopijska ideja", kaže Ana Marušić.

Korištenje odmora kako kome padne na pamet i u Holdingu bi bilo teško izvedivo, jer, objašnjava Viro, organizacija posla zahtjeva točno određen broj ljudi, a to se u prvom redu odnosi na podružnice Holdinga koje se bave komunalnom djelatnošću.

U dm-u o korištenju odmora bez ikakvih pravila nisu razmišljali, a kako tvrde, njihovi zaposlenici za sada kad god požele mogu koristiti svoje slobodne dane.

Ako je suditi prema primjerima iz naše priče, kada je u pitanju korištenje godišnjih odmora, hrvatske tvrtke drže se zakonom propisanih okvira, a zaposlenici pravila i dogovora među kolegama. Jedno je sigurno, najgore prođu oni koji su bez izbora- zaposlenici tvrtki koje koriste kolektivne godišnje odmore. Njih nitko ništa niti ne pita.

Četvrtak, 21.07.2011. / net.hr