Rad ne donosi samo materijalne nego i zdravstvene koristi, što manje radimo to smo skloniji bolestima.
Medicinska sestra, građevinski radnik ili računalni tehničar koji se nakon ozljede vrate na posao imaju veće izglede da budu dobroga zdravlja nego oni koji se ne vrate, pokazala je studija provedena u Australiji.
"Posljedice po zdravlje za osobu koja je prestala raditi mnogo su veće od posljedica bilo koje dugotrajne bolesti, a svakako su veće od rada u opasnom zanimanju", rekla je na temelju studije Mary Wyatt liječnica medicine rada iz Melbournea.
Zdravstveni rizik osobe koja je prestala raditi liječnica uspoređuje s rizikom koji nosi pušenje deset kutija cigareta na dan. Posljednjih godina sve više Australaca traži prijevremenu mirovinu na temelju nesposobnosti za rad umjesto da se nakon ozljede ili bolesti vrate na posao. Nakon 2001. u Australiji je broj takvih zahtjeva porastao za 70 posto.
Pate djeca, brakovi,...
"Povećava se i rizik za zdravlje djece osoba koje ne rade", kaže Wyatt. "A povećava se i rizik od samoubojstva, posebno među muškom populacijom." "Zvuči neobično, ali to je činjenica", rekla je Wyatt. "Brakovi se raspadaju, ljudi upadaju u teška stanja."
Dio problema je i u tome što...
Ostatak članka možete pročitati na www.metro-portal.hr
NERAD JE NEZDRAV