Zaposlenici posao ne smiju grubo odbiti jer bi ta taktika porušila mostove između njih i rukovodstva te bi utjecajne navela da ih uzmu na pik.
Vrijeme je usporenog zapošljavanja i ubrzanog otpuštanja, a još su i godišnji odmori. Imate li posla i niste na godišnjem, veliki su izgledi da ste zatrpani dodatnim zadacima. Mnogi su prisiljeni udovoljiti nadređenom jer u suprotnom riskiraju svakojake neslužbene sankcije. Nekima će se preuzimanje dodatnih poslova isplatiti, jer će time učvrstiti položaj kod poslodavca, a možda si i uvećati zaradu. No, ako vam se krajem tjedna, unatoč hrpici zadataka na radnom stolu, šef došeće i naloži vam da obavite još jedan mali poslić, možda će vaša čaša strpljenja biti prelivena. Prirodno je željeti udovoljiti pretpostavljenom, no postoji i rizik od miniranja vlastite karijere stalnim pristajanjem. Ako uvijek bespogovorno ispunjavate zahtjeve svojih čelnika, stvorit će se automatizam prevaljivanja poslova na vas. Zatim je tu i pitanje zdravlja.
Pregovori
Ne smognete li snage reći ne, stres će vam rasti do neslućenih granica. Kako odbiti dodatne zadatke bez zamjeranja i riskiranja radnog mjesta? Osoba koja vam raspoređuje posao vjerojatno ne razumije u potpunosti koliko ste preopterećeni i ne umije procijeniti koliko vam je vremena i napora potrebno da obavite novi zadatak. Najbolja je taktika izbjegavanje sukoba s nadređenim. Pariški psiholog Pierre Menard ističe da je u situacijama poput ovih ključno strpljenje i komunikacija. “Grubo odbijanje porušilo bi mostove između vas i rukovodstva i navelo utjecajne da vas uzmu na pik. Umjesto toga, kratko iznesite svoje postojeće obaveze i ponudite alternativni način ili termin radnog angažmana. Recite što imate sažeto, tako da ne zvuči kao da se ponizujete ili tražite izlike. S vremenom će vam odbijanje ići lakše od ruke, samo zapamtite da to morate činiti promišljeno, tako da nalogodavac stekne dojam da ste ozbiljno razmotrili njegov zahtjev”, kaže Menard.
Spisak obaveza
Da biste pronašli ravnotežu između svojih potreba i interesa nadređenih, preporučujemo nekoliko tehnika kojima možete reći “ne” na lijep način i bez ugrožavanja karijere. Ako je razlog odbijanja prekrcanost vašeg radnog rasporeda, ponudite razmjenu zadataka i preuzimanje novog posla umjesto nekog koji upravo obavljate. Dobri su izgledi da će nadređeni pokušati prebaciti posao drugome. Ako bude ustrajao na tome da vi preuzmete taj poslić, imajte u pripremi pismeni spisak vaših drugih obaveza i zamolite ga da vam precizno označi onu koje vas oslobađa da bi vam stvorio prostora za novu. Ako je problem samo u vremenskom tjesnacu, pokušajte nagovoriti nadređenog da vam produži rok za obavljanje novog zadatka. Budući da su menadžeri obično nestrpljivi kad se radi o raspoređivanju poslova, postoje izgledi da će potražiti drugog izvođača posla. Ne oklijevajte istaknuti koliko ste zauzeti zadacima za tvrtku, no navođenje privatnih obaveza nije djelotvorno, jer poslodavac ne želi znati čime se još bavite. Radnici rijetko pristaju otvoreno govoriti o svojim profesionalnim nedostacima, jer slute da bi im to naškodilo ugledu. Ipak, priznanje da nešto niste u stanju izvesti pokazuje da marite za kvalitetu rada i za dobrobit poduzeća. Kad je god prikladno, preporučite kolegu za kojeg mislite da je prikladniji za obavljanje spornog zadatka, osim ako s dotičnim kolegom niste u sukobu, da ne ispadne da mu “smještate”. Učinite to tako da se ne rode sumnje u vašu najbolju namjeru, a to je osmišljavanje optimalnog rješenja za poslodavca. Ako imate dodatnih kapaciteta za rad, ali vam je konkretan zadatak nepodnošljiv, ponudite suradnju na nekom drugom području. Time si stvarate odličan alibi, jer je očigledno da ne želite pobjeći od posla već samo uložiti trud na drukčiji način.
TAKTIKA
Čuvajte odbijanje
Čuvajte odbijanje za one poslove za koje uistinu nemate snage ili vremena. Ukoliko govorite ono u što vjerujete zračit ćete odlučnošću i vjerodostojnošću koja će lakše od glume pokolebati nalogodavca.
Bez drskosti
Morate znati da je menadžeru prije svega stalo do toga da se posao obavi te se neće dugo zadržavati na vašem odbijanju, osim ako mu drskošću ne date povoda da vas pamti po lošemu.
PRILAGODBA
Što ako nema izlaza?
Ako se ipak ne možete izvući od prekomjernog natrpavanja poslom prilagodite se. Ne pohodite sastanke gdje vaše prisustvo nije obavezno ako ste kratki s vremenom. Prikupite bilješke ili bitne podatke od kolega. Preskočite stanke za čaj ili kavu. Dođite na posao ranije jer ćete se bolje koncentrirati dok ne vlada gužva. Uklonite smetnje. Stišajte ton na telefonu i mobitelu. Izbjegavajte privatne pozive. Ne provjeravajte privatni mail i zabavne sadržaje poput Facebooka. Na pojavu naznaka bolesti, pribavite liječničku dokumentaciju i provjerite mogućnost odlaska na bolovanje.
Ozren Podnar, poslovni.hr