Gubitak posla, naglo preseljenje, težak i bolan prekid obiteljskih ili partnerskih odnosa samo su neke od velikih promjena s kojima se susrećemo u životu. Nakon prvotnog šoka, faktora iznenađenja i teškog primitka takve promjene, postavlja se pitanje: što sada poduzeti? Kamo i kako krenuti? Kome se obratiti, gdje potražiti pomoć i kako se na kraju uspješno nositi s negativnim emocijama koje prevladavaju u tom trenutku? Odgovore je Ordinacija.hr potražila kod dr. sc. Dubravke Šimunović, profesorice na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu.
Napominje kako je vrijeme u kojem živimo svakodnevno ispunjeno promjenama.
"Promjene se događaju u privatnom i poslovnom životu. Neke prihvaćamo širokogrudno, dok druge pokušavamo zaobići. Teško se snalazimo u promjenjivosti i prolaznosti života. Svjedočimo brzim promjenama u svim područjima ljudskog djelovanja. Većina osoba promjene povezuje s neizvjesnošću, što stvara osjećaj straha i nesigurnosti. Poznato je da je otpor prema promjenama eminentan ljudskoj prirodi", govori profesorica te ističe kako su promjene za većinu osoba stresne i vrlo teške, čak i kada postoji motivacija i inspiracija.
Nezadovoljstvo zbog promjena, kažu stručnjaci, nastaje jer svi težimo sigurnosti i udobnosti. Kada ne ide sve onako kako smo zacrtali i planirali, događa se promjena i dolazi do osjećaja kao da nam je “potonuo brod”.
"Nije li takvo svakodnevno iskustvo pojedinaca? Osobe preko noći ostaju bez posla, bračni par biva otkriven u preljubu, saznajemo za bolest našeg bližnjeg, dijete odustaje na zadnjoj godini studija od fakulteta, prijatelj nas razočara, ne uspijevamo riješiti stambeno pitanje iako smo stekli inicijalne uvijete... Unedogled mogu nabrajati životna iskustva. U takvim situacijama uskraćeni smo za nešto što smo očekivali, ali zasigurno smo bogatiji za iskustvo uskraćivanja", kaže profesorica Dubravka Šimunović.
Cijeli članak pročitajte ovdje.