Stres naš svagdašnji

Pojam koji gotovo svakodnevno susrećemo, bilo na poslu ili u privatnom životu, poprimio je posve negativan predznak. Stres je postao prijetnja zdravlju, pa danas i nije čudno kako borba protiv njega pobuđuje veliki interes.

Vrste stresa
Stres može biti psihički ili fizički, ili kombinacija oba. Može trajati kratko pa se naziva akutni, ili kroz duže vrijeme što se označava kao kronični stres. Ovaj potonji sve je češći pratilac suvremenog načina života i predstavlja izvor mnogih zdravstvenih poremećaja i bolesti. Hormonalne promjene u stanju stresa dovode često do promjena u funkciji rada živčanog sustava, naročito mozga, a karakteristično je i slabljenje imuniteta, te prekomjerno nakupljanje masnog tkiva. Što stres dulje traje, šanse za razvoj bolesti su veće. Tako je najnovijem istraživanjem na čak 30 000 stanovnika u 52 zemlje dokazano da osobe koje su izložene stresu kod kuće ili na radnom mjestu imaju 2,7 puta veći rizik da će pretrpjeti infarkt, a 20% svih srčanih udara može se pripisati štetnom utjecaju stresa.

Simptomi
Gubitak koncentracije, slabljenje pamćenja, razdražljivost, nesanica samo su neki od simptoma koji mogu pratiti ozbiljnije stanje stresa. Ukoliko sumnjate da i vama stres narušava zdravlje, pažljivo čitajte dalje i učinite sve što možete da smanjite njegov štetan utjecaj.
Gotovo da danas i ne postoji kronična degenerativna bolest kojoj jedan od uzroka nije stres. Preporuke liječnika i drugih stručnjaka u prevenciji takvih bolesti obavezno sadrže i naputak o smanjivanju stresa. Znanstvenici su dokazali kako se u stanju stresa pojačano troše mnogi nutrijenti pa su i potrebe organizma za njima povećane. Nažalost, danas se prehranom teško mogu zadovoljiti osnovne potrebe za vitaminima i mineralima kod zdrave osobe, a kamoli kod one izložene stresu.

Vitaminska terapija
Vjerojatno najvažniji vitamin koji pomaže u borbi protiv negativnih posljedica stresa je vitamin C. Vrlo je bitan za funkciju nadbubrežne žlijezde, glavnog proizvođača stresnih hormona, a kao antioksidans neutralizira štetno djelovanje slobodnih radikala. Kako se pojačano troši u stanjima stresa, ali i kod konzumacije nikotina i alkohola, potrebe organizma za ovim nutrijentom rapidno rastu. Imajući u vidu da je vitamin C neophodan za pravilnu funkciju imunološkog sustava, često ugroženog stresom, evo dobrog razloga za njegov dodatan unos.
I drugi antioksidansi, kao što su vitamin E, selen, likopen, alfa lipoična kiselina, smanjuju oksidativni stres i tako sprečavaju nastanak bolesti.

Zaštita moždanih stanica
Posljednjih se godina za zaštitu moždanih stanica od štetnog djelovanja slobodnih radikala posebno istaknuo fosfatidilserin, tvar koja sudjeluje u izgradnji moždanog tkiva. Fosfatidilserin je fosfolipid čijom se suplementacijom pomaže organizmu, naročito mozgu da prevlada štetno djelovanje stresa i ukloni moguće posljedice na zdravlje. Dodatnim unosom fosfatidilserina, do 300 mg dnevno, moguće je zaštiti mozak od štetnog djelovanja stresa i spriječiti prerani gubitak pamćenja i drugih mentalnih funkcija.

Ginko i poboljšana cirkulacija
Ono što vam je zasigurno dobro poznato je zaštitno djelovanje biljke ginko, koja omogućuje dobru funkciju mozga i olakšava tegobe vezane uz starenje. Ginko pospješuje moždanu cirkulaciju i tako osvježava mentalne funkcije. Bolja koncentracija i pamćenje, uklanjanje glavobolja uzrokovanih stresnim situacijama, smanjenje psihičkih smetnji potvrđeno je i brojnim istraživanjima. Cikličko uzimanje preparata ginka, nekoliko puta godišnje, pomaže naročito osobama izloženim psihičkom naporu i stresu.

Komplementarne metode
Za smanjivanje posljedica stresa danas se, osim nutricionističkih, koriste mnoge komplementarne metode. To uključuje pravilnu relaksaciju, tjelesnu aktivnost, masaže, aromaterapiju, akupunkturu, refleksologiju, kromoterapiju itd. Osnovne vježbe relaksacije možete izvoditi bilo gdje, pa i u uredu. Za početak zatvorite oči i napinjite i relaksirajte određene mišićne skupine, počevši od mišića glave i vrata, te ramena naniže. Za svega nekoliko minuta osjećat ćete se mnogo svježije, spremni da se suočite s ostatkom dana i obaveza koje vas još očekuju. Ipak, kako tjedan odmiče, napetosti uglavnom postaju sve veće pa kada osjetite da se težina tjedna svaljuje na vaša ramena te da vam se mišići vrata koče i započinje glavobolja, pokušajte odlaskom na masažu nakon posla. Masaža odlično opušta mišiće kao i krvne žile, poboljšava cirkulaciju i prehranu masiranih dijelova. Aromaterapijska masaža dodaje i blagodati eteričnih ulja, najčišćih esencija pojedinih biljaka. Aromatična ulja djeluju na fizičkom, emocionalnom i spiritualnom nivou. Dobra masaža kvalitetnim eteričnim uljima zasigurno će vas relaksirati i opustiti. Jedna od najnovijih "trendy" masaža je i "hot stone" masaža, tj. masaža vrućim kamenjem uz eterična ulja. Ovo je vrlo ugodna i relaksirajuća masaža koja ugodno zagrijava tkiva, čime se šire krvne žile, te potiče cirkulacija. Nakon nekoliko učestalih ovakvih masaža može se dogoditi da nećete niti sami sebe prepoznati - nestale su napetosti, stres se smanjio, nema glavobolja, smješkate se i uspješno obavljate svoje zadatke. Naravno, vaša će okolina biti oduševljena. Postoje poslovi koji naročito loše djeluju na ruke ili noge. I ovim organima će izrazito dobro doći masaža. Refleksološka masaža stopala ne djeluje samo na stopala. Prema drevnom kineskom učenju na stopalu završavaju živci svih organa (čak 7200 živčanih završetaka na svakom stopalu i dlanu) koji se potiču refleksološkom masažom te se tako svaki organ, svaka žlijezda i različiti dijelovi tijela potiču na rad i dovode u ravnotežu. Kromoterapija (tretman bojama) je također drevna metoda liječenja, koja se danas, upotpunjena tehnološkim inovacijama, sve češće koristi i za otklanjanje stresa. Tada se koristi uglavnom zelena boja koja djeluje harmonizirajuće na rad svih organa, jača imunološki sustav i kosti, regulira rad srca. Zelena boja je izrazito važna i za osobe koje moraju često govoriti ili na druge načine koristiti glas (pjevanje) jer želju i sposobnost govora, djeluje na glas i glasnice te ostale organe u predjelu grla (štitnjača, krajnici itd.). Bojama se može djelovati i na psihičke poremećaje (nervoza, depresija itd.) Kao što smo spomenuli, stres je jedan od velikih problema suvremenog čovjeka. Modifikacijom prehrane te primjenom jedne od navedenih metoda relaksacije možete postići izvrsne rezultate u borbi protiv stresa, a time ne samo povećati u radnu učinkovitost već i napraviti veliki korak za vaše zdravlje.

Croatiabiz.com, Jasminka Hlupić, dr. med. i Verica Gašparević-Ivanek, mr. ph.

Utorak, 19.01.2010.