Iz desetljeća u desetljeće, radno vrijeme se sve više produžuje, a svi smo već navikli da smo u uredu do pet, šest sati popodne, a ako je potrebno i duže. Većina ljudi smatra da se njihov uspjeh na poslu mjeri satima koje provedu u uredu, no stručnjaci kažu da je takvo razmišljanje potpuno besmisleno.
Jednaku produktivnost imaju oni koje rade osam sati i oni koji rade deset sati, pa je stoga sasvim nepotrebno produljivati svakodnevno radno vrijeme.Naime, mnoga istraživanja provedena na ovu temu, pokazala su da idealan radni tjedan sadrži 40 radnih sati, a sve ostalo je jednostavno - neproduktivno. Navodno previše sati provedenih u uredu umjesto pozitivnih učinka mogu dovesti do kontraefekta kao što su umor i smanjenje razine koncentracije što dovodi do slabije obavljenih radnih zadataka.
Neka istraživanja pokazala su da jednaku produktivnost imaju oni koje rade osam sati i oni koji rade deset sati, pa je stoga sasvim nepotrebno produljivati svakodnevno radno vrijeme.
Ipak, Evan Robinson, inženjer koji se bavi proučavanjem produktivnosti, kaže da prekovremeni sati mogu biti korisni, ako se koriste povremeno i kroz kratke periode, na primjer, kada se nalazite ususret nekom zadanom vremenskom roku, a posla je i previše.
Laura Vanderkam, pak tvrdi da su prekovremeni sati usko povezani s osjećajem važnosti koju radnici dobivaju kad rade više no što je zadano. "Živimo u natjecateljskom društvu, pa tako produljivanjem radnih sati pokazujemo da smo odani i predani našem poslu i obitelji.", napisala je Wall Street Journal.
Zaključak: prekovremeni sati možda pokazuju vašu odanost firmi, no ne znače i bolje obavljen posao.