Način rada i vođenja sastanka ovisi o broju sudionika. Oni na kojima sudjeluje više zaposlenika uglavnom su informativni, dok su oni s manjim brojem sudionika učinkovitiji za rješavanje problema.
Bez obzira radilo se o sastanku stručnog tima, o početnom sastanku na početku izrade nekog projekta ili plana, redovitom sastanku tijekom realizacije projekta, kontrolnom sastanku ili nekom izvanrednom sastanku sazvanom zbog nastale situacije ili problema, sastanak bi se trebao odvijati prema radnom planu.
Kako se sastanak ne bi 'razvodnio' i oduljio preko mjere, važno je držati se vremenskih okvira za izlaganje i za raspravu. Važno je, također, da se na sastanku donesu neke odluke te da se dogovore rokovi za poslovne rezultate koji bi trebali iz te odluke proizaći kao i način kako će se oni pratiti i vrednovati.
Uspjeh sastanka ponajviše ovisi o voditelju sastanka. Upravo na njemu leži odgovornost da pripremi, vodi i analizira sastanak. Voditelj sastanka ponajprije mora poznavati sudionike i prilagoditi im se. On se mora pobrinuti da se dnevni red i radni materijali sudionicima dostave na vrijeme. Također njegova je dužnost da ukratko izloži temu sastanka te da dopusti svakome da iznese svoje mišljenje o temi i argumente kojima potkrepljuje svoje mišljenje, no isto tako mora usmjeravati sudionike u raspravi da ne skreću s teme, da ne prekoračuju vrijeme, da iznose jasne argumente. Uloga je voditelja sastanka da kontrolira situaciju kao i reakcije sudionika te da nakon iznošenja mišljenja potakne donošenje konkretnog zaključka, odluke i plana za njezino ostvarenje.
Kako sastanak ne bi bio neuspješan, dobro je držati se sljedećih uputa: na početku ili prije sastanka treba utvrditi i pismeno sudionicima podijeliti dnevni red, treba predvidjeti trajanje sastanka i svakog njegova dijela, za vođenje sastanka treba se dobro pripremiti, zaključke o akcijama treba jasno formulirati te postaviti kriterije za provjeru rezultata. Sastanak je dobro završiti sažimanjem rečenoga i odlučenoga te ponavljanjem dogovora.
RACIONALIZIRANJE VREMENOM - Predugi sastanci
"Na sastanku sam", tako glasi uobičajena rečenica mnogih poslovnih ljudi. Statistički podaci pokazuju da poslovni ljudi provode čak i do 80 posto radnog vremena na sastancima, a tu su uključeni i sastanci koji se nerijetko protegnu i nakon službenog završetka radnog vremena.