Postoji biološki razlog zašto ste tokom tjedna umorni iako ste vikend proveli ležeći. Prema novim istraživanjima, spavanje vam neće pomoći da osjećate budniji, piše Business Insider.
Nekoliko luksuznih dodatnih sati sna tokom vikenda, kojima nastojimo nadoknaditi izgubljeni san preko tjedna, nešto je što svi mislimo da nam je potrebno. No, nova istraživanja pokazuju da spavanje ne pomaže u tome da se osjećate budnijima. Zapravo, to izaziva sasvim suprotan efekt. Time se narušava unutarnji sat, toliko da će vas nekoliko sati ekstra sna tokom vikenda učini još umornijim u ponedjeljak.
Istraživači sa Sveučilišta u Texasu (Texas Southwestern Medical Centre) otkrili su da nedostatak sna nakupljen tokom tjedna može se nadoknaditi tako da odete u krevet osam sati prije vašeg uobičajenog vremena za ustajanje, te da ne idete na spavanje kasnije i ne ustajete ranije. Cirkadijanski krug, koji kontrolira naš “tjelesni”, odnosno unutranji sat, može u potpunosti biti narušen uslijed promjene spavanja (kao što je kasno lijeganje ili kasno ustajanje), zbog čega ne možemo zaspati u nedjelju navečer a još teže ustajemona posao idućeg dana. Može proći i nekoliko dana dok se ponovno ne uspostavi ravnoteža.
Nedavno istraživanje Lighting Research Centra pokazuje da na nesanicu utječe i izloženost različitim vrstama rasvjetnih tijela. Istraživači su potvrdili da je “plavo svjetlo” sa zaslona smartphonova, tableta i e - čitača izrazito štetno – pogotovo ako ste izloženo dva sata prije nego što idte u krevet. To suzbija melatonin, hormon koji naš mozak proizvodi tokom “mraka”, što će naš organizam prevariti i mislit će da je dan, pa ćemo se osjećati “budnima”.
Za vikend ste puno spavali, a ipak se u ponedjeljak osjećate umorno? Evo zašto...
Ponedjeljak, 24.09.2012. / poslovni.hr