Znate li da su žene sve kvalificiranije i u tradicionalno muškim profesijama i industrijama. Pronalaze se i u muškim zanimanjima. Ovaj trend postoji već neko vrijeme, a koliko je važan za budućnost poslovnog svijeta zatražili smo odgovore od stručnjakinje Melanie Seier Larsen, voditeljice programa „Ženska inicijativa“ u Jugoistočnoj Europi.
Žene velikom brzinom nadmašuju muškarce u obrazovanju i razvoju karijere – one uspijevaju završavati fakultete u većem postotku i s boljim uspjehom, funkcionirati u tipično muškim industrijama.
Statistike pokazuju da žene velikom brzinom nadmašuju muškarce u obrazovanju i razvoju karijere – one uspijevaju završavati fakultete u većem postotku i s boljim uspjehom, funkcionirati u tipično muškim industrijama te se pozicionirati uz bok svojim muškim kolegama.
Vođeni rezultatima koji pokazuju kontinuiran rast važnosti uloge žena u uspješnosti kompanija, konzultantska kuća A.T. Kearney pokrenula je inicijativu kojom želi u idućih nekoliko godina povećati udio zaposlenica na globalnoj razini na 50 posto. Tako će, kao dio programa „Ženska inicijativa“, A.T. Kearney biti fokusiran na privlačenju potencijalnih kandidatkinja iz Hrvatske i Slovenije, od kojih će najbolje uključiti u proces zapošljavanja, kao dio svog regionalnog tima s dugoročnim ciljem povećanja udjela zaposlenica.
U razvijenim zemljama žene sve više upisuju i završavaju tradicionalno muške fakultete, što dovodi do značajnog porasta žena u nekada isključivo muškim profesijama. U prošlom stoljeću tek se pokoja žena mogla naći u medicini, dok je prema statističkim pokazateljima u 2007. 60% žena diplomiralo medicinu u Ujedinjenom Kraljevstvu, a u 2009. 48% žena je upisalo medicinske fakultete u SAD-u. Isto tako u znanstvenim istraživanjima u EU i SAD-u žene su u 2006. činile 30%, ali taj broj značajno raste. U svim ostalim profesijama u SAD-u i EU žene su ili izjednačene s muškarcima ili u većem broju.
Sukladno porastu broja žena u svim vrstama obrazovanja raste i njihov broj u tradicionalno muškim industrijama te su žene sve kompetentnije u svim industrijskim granama.
Struktura obrazovanja varira na globalnoj razini, ali je trend da žene prednjače u obrazovanju. Kako to komentirate?
Nekada su isključivo muškarci činili visoko obrazovnu populaciju dok se danas ta situacija značajno promijenila u razvijenim zemljama. Prema najnovijim statistikama u SAD-u, do svoje tridesete godine u Americi diplomira 58% žena, a magistrira 60% žena. Slični su podaci zabilježeni u Velikoj Britaniji gdje oko 50% žena diplomira do tridesete godine u odnosu na 40% muškaraca.
Ove statistike će s vremenom dovesti do značajnih promjena u društvu, gdje će žene zarađivati više od svojih supruga, te do promjena u raspodjeli poslova u kućanstvu. Žene u razvijenim regijama kao što su SAD i Europa imaju zbog sve većih kvalifikacija potencijal preuzeti ulogu hranitelja obitelji u sljedećih 30 godina.
U Hrvatskoj se još uvijek ne radi dovoljno na spolnoj raznolikosti, što pokazuju statistički podaci. Npr. u ovom je mandatu izabrano 10 žena manje nego u prethodnom. Kako to komentirate?
Mi smo tradicionalno patrijarhalno društvo koje žene smješta u kuhinju, a politika je nominalno rezervirana za muškarce. Zakonom o ravnopravnosti spolova je definirana kvota od minimalno 40% žena na izbornim listama, ali gotovo niti jedna stranka te kvote nije poštivala. Zanimljivo je da su se žene nalazile često i na nižim mjestima na listama, dakle s manjom vjerojatnošću da budu izabrane i služile su samo za popunjavanje potrebnog broja kandidata. Rješenje ovog problema je samo u kontroli tih propisa, odnosno odgovarajućim kaznama, koje do sada nisu bile propisane za nepoštivanje kvota. Obzirom da će od sljedećih izbora u Hrvatskoj te kazne biti dio važećeg zakona, vjerujem da će se dogoditi pozitivan pomak.
29 direktorica kompanija nalaze se na listi 100 najutjecajnijih žena, a u prosjeku su stare 54 godine i zajednički upravljaju sa 30 bilijuna dolara. Jedan od zanimljivijih primjera meni su žene u Ujedinjenom Kraljevstvu. Jer, osim prema rezultatima u obrazovanju, postaju lideri i u zaradi. Kako opisujete ovaj trend?
U Velikoj Britaniji je broj žena nadmašio broj muškarca na svim tipovima fakulteta uključujući znanstvene i tehničke. Također, žene prolaze i završavaju fakultete u omjeru 2:1 za razliku od muškaraca koji puno češće ispadaju iz samih programa. U 2011. godini žene su u Velikoj Britaniji položile više od 26% finalnih ispita s odličnim uspjehom, dok je kod muškaraca taj postotak bio manji od 20%. Svi ti rezultati utjecali su i na to da je Velika Britanija prva država u kojoj primjećujemo nešto do sada vrlo netipično – da je prosječna plaća ženskih menadžera u njihovim 20-tim godinama £21,969 godišnje, odnosno £600 više nego što mogu očekivati muškarci na istoj razini. Vjerujemo da je ovo samo početak novog trenda, gdje žene neće biti one koje su manje plaćene za isti posao i iskustvo. Za sada to vrijedi samo za Veliku Britaniju te specifično mlade menadžerice, ali kako one budu napredovale u karijeri trend će se širiti dalje.
Ulazimo u razdoblje globalnog manjka žena, primarno zbog situacije u Aziji i Srednjem Istoku. Dok broj žena u svijetu pada, žene postaju sve kvalificiraniji spol. Kakvi su problemi u velikim zemljama poput Kine. Poznato je da Kina najbolji primjer spolne diskriminacije od samog rođenja, kao i pada broja ženske populacije.
Situacija u Aziji i Srednjem Istoku glavni je uzrok globalnog manjka žena. Studija UN-a iz 2005. otkriva da je najveći raskorak u broju muške i ženske djece u Aziji gdje je bilo 163 milijuna ženske djece manje. Tu uvelike doprinosi politika jednog djeteta u Kini te već tradicionalna vjerovanja da su žene manje vrijedan spol u odnosu na muškarce te se na žensko dijete gleda isključivo kao teret. Izum ultrazvuka pomoću kojeg se može otkriti spol djeteta tu je puno “pomogao” jer su pobačaji ženske djece u tim zemljama značajno porasli. Više je ženske djece bilo ubijeno u zadnjih 50 godina nego što je poginulo muškaraca u svim ratovima tijekom 20-og stoljeća.
Nerazmjer u omjeru muške i ženske djece je za Kinu ozbiljan demografski problem. U 2009. na svakih 100 djevojčica, rođeno je 119.5 dječaka, što je znatno veće od prirodnog omjera (105 dječaka na 100 djevojčica). 1980. Kina je imala 12 milijuna više muške populacije (u dobi do 20 godina) nego ženske, taj je broj narastao na čak 33.3 milijuna do 2009, dok će do 2020. biti više od 24 milijuna muškaraca više nego žena u dobi za brak.
Iako se trend mijenja i žene su sve više zastupljene na top pozicijama u razvijenim zemljama, poticanje tog trenda još uvijek nije prioritet mnogim kompanijama. Kako to objašnjavate?
Briga o različitosti i uključivanju je ključna za profitabilnost i rast svake kompanije, posebice u vrijeme sporog gospodarskog oporavka, kada su najbolje ideje, najbolje inovacije i najveći talenti nešto bez čega kompanije ne mogu dugoročno opstati u iznimno izazovnom i konkurentnom okruženju. Štoviše, naša iskustva su pokazala da traženje rješenja za složene poslovne izazove, zahtjeva mješovite timove. Broj žena u timu uvjetuje dinamiku čitavog tima jer žene, kao i muškarci, imaju specifični set vještina koji pridonosi uspješnosti projekta ili čitavog poduzeća. Neke kompanije su to shvatile ranije i počele poticati zastupljenosti žena na top pozicijama, dok će druge to tek otkriti.
Vjerujem da će sliku poprilično promijeniti kvote, o kojima se u Europskoj Uniji već neko vrijeme govori. U slučaju žena u biznisu, kvote mogu donijeti pozitivan pomak prema naprijed, obzirom da se o ovoj temi već neko vrijeme priča, ali realni rezultati izostaju. S druge strane, kvote mogu izazvati i kontraefekt gdje se zapošljavaju osobe samo zbog spola. U Skandinaviji, otkud i dolazi ideja o kvotama u biznisu, sustav je tako razrađen da nosi pozitivnu konotaciju jer nije cilj samo ispuniti kvotu, već se gledaju i znanje i sposobnost žene koja se postavlja na neku poziciju. Smisao cijelog uključivanja je da miješani žensko-muški tim gleda čitavo okruženja biznisa drukčije te donosi konkurentskoj prednost poduzeću.
U kojem će se smjeru žene nastaviti razvijati u odnosu na muškarce?
Statistike pokazuju da žene velikom brzinom nadmašuju muškarce u obrazovanju i razvoju karijere – one uspijevaju završavati fakultete u većem postotku i s boljim uspjehom, funkcionirati u tipično muškim industrijama te se pozicionirati uz bok svojim muškim kolegama. Manjak talenta i obrazovane radne snage u svijetu, mogu nadomjestiti upravo obrazovane i radno sposobne žene. Vjerujem da će generacija sve utjecajnijih i samostalnih žena transformirati strukturu zaposlenosti i hijerarhije, prije svega u razvijenim zemljama poput SAD-a i zemljama Europske Unije, a onda i u ostatku svijeta.
Tu ne smijemo zaboraviti niti transformaciju kućanstava uzrokovanu promjenom uloge žena od tradicionalne uloge kućanica i majki u “hranitelja” obitelji, te promjene u tradicionalnim ulogama spolova. Zapravo je pitanje, kako će se muškarci prilagoditi tome?
Još više članaka na temu žene i poslovni svijet možete pronaći na ovome linku.