I dok je u proteklih 20-ak godina pokleknula gotovo čitava hrvatska industrija namještaja, pogotovo veća poduzeća, nastalo je niz malih tvrtki koje se više ili manje uspješno nose s moćnom inozemnom konkurencijom.
Jedna od takvih je i Pinija iz Slavonskog Broda koja se specijalizirala za proizvodnju tapiciranog namještaja.Riječ je o obiteljskoj tvrtki koja je nastala 1998. godine, a osnivač joj je Ivan Oreč. Njegov sin Berislav Oreč, nakon završetka ekonomskog fakulteta preuzeo je funkciju voditelja prodaje."Pinija upošljava 20 djelatnika, a proizvodnja se odvija u dvije hale ukupne veličine od oko tisuću četvornih metara.
Dodaje da im uz redovnu proizvodnju za klasične salone namještaja, važan segment na domaćem tržištu predstavlja opremanje hotela, apartmana i sličnih ugostiteljskih objekata. P
inija ima vlastiti izložbeni-prostor u samom Slavonskom Brodu, a njihovi proizvodi se mogu pronaći i u prodajnom lancu namještaja Oprema ALT-Stilles koji ima salone u Zagrebu u Solidumu te na Zagrebačkom velesajmu. Njihova referentna lista sadrži niz poznatih turističkih i hoteljerskih imena poput Zagrebačkih hotela Westin, Sheraton i International, dubrovačkog Importanne Resorta, apartmanskog naselja Zaton, hotela Art u Slavonskom Brodu, a li i hotela Radison u Norveškoj te švedskog lanca sportskih kladionica Svenska Spel.
"U 2015. godini značajno nam je povećan udio izvoza. Naravno, veliki doprinos tom trendu je ulazak Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije, a taj trend očekujemo i u 2016. godini. Također se očekuje proširenje izvoza na još neke zemlje Unije", navodi Berislav Oreč. Tvrtka ima godišnji prihod na razini od četiri milijuna kuna, a gotovo čitavo vrijeme je poslovala profitabilno.
Za proizvodnju madraca u slavonskobrodskoj Piniji koriste najsuvremnije tehnologije. Njihov asortiman seže od klasične poliuretanske pjene, ili u žargonu spužve, preko hladnolijevane visokoelastične pjene, koja predstavlja višu kvalitetu spužve. Tu je i "memory pjena" koja je svojedobno izazavala pravu revoluciju u industriji madraca. Radi se o tehnologiji koju je razvila NASA za udobnost svojih astronauta prilikom ublažavanja velikih G sila prillikom uzlijetanja i slijetanja letjelica, a nakon toga je našla primjenu i u medicinskoj industriji.
Vijest je preuzeta sa portala hr.n1info.com