6 'teških istina' o traženju posla

U procesu traženja posla potrebno je odbaciti lažne pretpostavke i prevelika očekivanja.

U procesu traženja posla potrebno je odbaciti lažne pretpostavke i prevelika očekivanja. Za neku poziciju možda djelujete kao savršen kandidat, ali to ne znači da će vas na razgovoru za posao dočekati širokih ruku. Portal money.usnews.com donosi šest univerzalnih "teških istina" kojih bi svaki kandidat za posao trebao biti svjestan, kako bi izbjegao razočaranja i bolna iznenađenja u razdoblju traženja novog radnog mjesta:

  1. Kako biste dobili posao morate imate potrebne vještine i iskustvo. Možda vam se neki posao iznimno sviđa i mislite kako ćete sve lako 'pohvatati' uz praksu i pomoć kolega, ali potencijalnog poslodavca najprije zanimaju kakvi su vaši temelji u iskustvu i vještinama.
     
  2. Ako i imate sve potrebne vještine i iskustva, to ne znači da ćete posao i dobitiStručnjaci u ljudskim resursima u obzir će uzeti i vaše druge kvalitete, poput osobnosti, temperamenta, profesionalnog puta, itd. Ukratko, zanima ih kako ćete se uklopiti u njihovo radno okruženje.
     
  3. Pitanje o očekivanoj plaći vjerojatno će se već pojaviti na prvom razgovoru. Budite spremni na to i odgovorite staloženo i uljudno, odnosno nemojte dopustiti da se 'zapetljate'.
     
  4. Poslodavci nisu zainteresirani za opis vašeg posla, već ključna postignuća u karijeri i načine kako ste došli do njih. Ne citirajte svoj životopis, nego opišite s kakvim izazovima ste susreli, koje poteze ste poduzeli i kakve rezultate ste postigli.
     
  5. Poslodavci nisu zainteresirani za ono čime ste bavili u 'dalekoj' prošlosti. Drugim riječima, nije potrebno naglašavati vještine ili iskustva koji više nisu relevantni. Koristili ste internet i slali e-mailove još davnih devedesetih? To danas uistinu malo kome išta znači.
     
  6. Dobivat ćete odbijenice, vjerojatno puno njih, čak i kod onih poslova za koje mislite da ste savršeni. To se događa. Život nije uvijek fer, ali to ne znači da trebate žaliti sebe ili prebacivati krivnju na druge. To jedino dovodi do gubitka pozitivne energije i stava, a time samo još više umanjujete šanse za dobivanje željenog posla.

Vijest je preuzeta sa portala poslovni.hr

Srijeda, 22.10.2014. / poslovni.hr