Ne želimo vas nagovarati na stvari koje ne biste trebali raditi nego vam dati savjet kako prepoznati znakove da je vrijeme da krenete dalje. Traženju novog posla pristupite studiozno, doznajte sve što možete o potencijalnim poslodavcima čiji vam se oglasi za radna mjesta sviđaju i pronađite ponudu koja će vam najviše odgovarati. Pritom obratite pozornost na sve detalje, da ne propustite dobru priliku.
Postoji mnogo stvari o kojima treba dobro razmisliti kada donosite odluku o promjeni posla. Za početak trebate shvatiti gdje se nalazite, što ste do sada postigli i gdje želite biti za nekoliko godina. To je pitanje koje vam uvijek postave na razgovoru za posao ili na testiranju, a vi uvijek tražite odgovor za koji mislite da ga potencijalni poslodavac želi čuti.
No u ovom slučaju pitanje postavljate vi sami pa dajte sami sebi iskren odgovor. U čemu uživate na sadašnjem poslu? Što vam smeta? Što nedostaje? Što vas je veselilo na prijašnjim radnim mjestima? Kako ćete znati da ste zadovoljni? Što vam stoji na putu da to ostvarite i kako to možete nadići?
Pokušajte na ta pitanja odgovoriti precizno i sustavno. Porazgovarajte s prijateljima, obitelji ili profesionalcem koji se bavi razvojem karijera i zapišite sve što vam padne na pamet. Uvijek je lakše sagledati situaciju ako je imate pred sobom na komadu papira.
Uz osobne motive za promjenu posla, postoje i okolnosti koje ne možete kontrolirati a mogu uzrokovati promjenu posla, kao što su:
- financijske neprilike poslodavca
- tvrtka mijenja način poslovanja u novi koji vam ne odgovara
- promjena odnosa u tvrtki zbog neprijateljskog preuzimanja
- prekid komunikacije s nadređenim osobama ili kolegama.
Prepoznavanje pravog trenutka
Ako odlučite promijeniti posao, davanje otkaza u pogrešno vrijeme može utjecati na vaša primanja. Na primjer, otići iz tvrtke točno prije podjele godišnjih bonusa, trinaeste plaće ili neke slične nagrade za uspješno poslovanje nije pretjerano pametan potez. Također, ako ste plaćeni po učinku, pričekajte isplatu za proteklo razdoblje. Bilo bi dobro iskoristiti godišnji odmor i slobodne dane koje imate pa tek onda predati otkaz, jer ako prelazite odmah na novo radno mjesto, novi poslodavac neće biti oduševljen idejom da odete na godišnji prije nego što radite barem šest mjeseci.
Kada ste definitivno odlučili otići, pronađite novi posao prije nego što napustite stari. Ne dopustite da vas ponesu osjećaji i želja da uletite šefu u ured i tresnete otkaz na stol jer bi vam se to moglo obiti o glavu. Mnogo je lakše naći posao ako ga već imate jer nezaposlenost ne ostavlja dobar dojam kod budućih poslodavaca i bez posla možete biti mnogo dulje nego što očekujete.
Možete misliti da je vaše zvanje traženo i da imate sva znanja koja trebate imati, no ne biste bili prvi koji će dobro upoznati svog referenta u zavodu za zapošljavanje jer, eto, trenutačna situacija na tržištu nije baš povoljna za vas.
Novac ne bi trebao biti jedini razlog
Ako je novac glavni razlog vaše želje za promjenom, razmislite dvaput prije nego što se odlučite za odlazak. Na internetu ima dovoljno istraživanja o plaćama pa ćete lako doznati što zapravo možete očekivati u tom segmentu. Smatrate li da niste dovoljno plaćeni a ostatak vam poslovnog okruženja odgovara, zatražite povišicu. Ako vaš zahtjev bude odbijen, počnite razmišljati o tome da je pravi trenutak za odlazak.
Naravno, traženju novog posla pristupite studiozno, doznajte sve što možete o potencijalnim poslodavcima čiji vam se oglasi za radna mjesta sviđaju i pronađite ponudu koja će vam najviše odgovarati. Pritom obratite pozornost na sve detalje, da ne propustite tvrtku u kojoj biste počeli raditi čak i za manju plaću od sadašnje, ali u kojoj je moguće napredovati u karijeri i redovno povećavati prihode.
Za kraj, ako baš ne morate, nemojte zalupiti vrata za sobom tako da slike padnu sa zidova. Porazgovarajte sa šefom ili vlasnikom, objasnite im razloge zbog kojih odlazite, zbog čega je to novo radno mjesto bolje za vas i pokušajte ostati u dobrim odnosima sa svima, ne samo s kolegama. Nikad ne recite nikad i ostavite mogućnost normalnoga kontakta i suradnje u budućnosti.
Odlazak iz tvrtke