Bez obzira za što se natječete, trebate pokazati upućenost. Poštapalice odaju zbunjenost, a pretjerana samouvjerenost može biti prepotentna.
Većina poslodavaca svakom kandidatu može posvetiti malo vremena, ali i taj je minimum dovoljan za kvalitetno predstavljanje vlastitih vještina i iskustva. Bilo da se radi o sastavljanju životopisa, telefonskom razgovoru ili susretu uživo, neki postupci kod ispitivača pale, a neki ne. Primjerice, opsežni životopisi s gomilom podataka, korištenje formalne terminologije, upadljivo odijevanje, mlitavo rukovanje i prebrzo prelaženje na temu plaće većinu će poslodavaca navesti da preskoče dotičnog kandidata i potraže prikladnijeg - jednostavnijeg, profesionalnijeg i usmjerenog na bitno. Idealno je da s malo riječi skrenete pažnju na svoju poslovnu sposobnost i kooperativnu osobnost. Smisao pisanog CV-a je sažeti prikaz znanja i kvalifikacija, a smisao razgovora uživo procjena karaktera i koliko će se kandidat uklopiti u radnu sredinu. Zato treba izbjegavati poštapalice tipa "ono", "ovaj" ili "je li" jer ostavljaju dojam zbunjenog i nekompetentnog kandidata. No još je gora pretjerana samuvjerenost koja graniči s prepotencijom jer jamči da će intervju završiti sa "zbogom" umjesto "doviđenja".
Pokažite koliko ste upućeni
Nemojte prelaziti na "ti" sa sugovornicima, čak i ako se tako oslovljavaju svi u tvrtki. Također, nipošto ne učite ispitivača poslu i "što biste vi promijenili u tvrtki". Dovoljno je da se pokažete upućenima, bez mudrovanja.
Tek u užem izboru pitajte za plaću
Izbjegavajte prerano pitati za plaću. Neka poslodavac prvo ocijeni koliko ste prikladni i motivirani za posao, a vi prvo saznajte na čemu ste. O uvjetima pitajte tek nakon što uđete u uži krug ili ako ih spomene poslodavac.
Slušanje je važno koliko i izlaganje
Pozorno slušajte izlaganje ispitivača i tek potom prijeđite na predstavljanje svoje karijere. Iznesite nekoliko najvažnijih radnih angažmana ili kvalifikacija. Govorite u punim rečenicama jer suho nabrajanje ne zvuči nadahuto.
Fraze skrivaju malo iskustva i još manje znanja
U pismu koristite stvaran, životni jezik. Ne koristite fraze tipa "Poštovana gospodo, u privitku se nalaze sljedeći prilozi..." ili "U očekivanju da ćete naći interesa za moje vještine...", jer većini menadžera za kadrove takva formulacija zvuči uštogljeno. Fraze izbjegavajte i u životopisu jer zvuče kao da skrivaju neupućenost. Pišite kako govorite, uobličeno u pristojnu poslovnu komunikaciju.
U životopisu se ističe samo najvažnije
Životopis neka stane na jednu tiskanu stranicu. Karijera se može opisivati unedogled, ali vrijeme poslodavca je ograničeno. Popišite glavne vrline i prijašnja zaposlenja u obliku popisa koji čitač može brzo prijeći i vidjeti bitno. Ipak, lista ne smije biti preštura: umjesto "Excel" napišite "Vješto baratam Excelom."
Neutralan stil je najposlovniji
Pametno odaberite odjeću, odnosno umjereno i prikladno. Najbolje je obući se neutralno, sako iznad jednostavne košulje ili majice te hlače ili srednje duga haljina. Traperice se ne preporučuju, kao ni seksi dekolte, otkopčana prva dva gumba košulje, mnogo gole kože, pokazivanje tetovaže i slični detalji.
Nije loše saznati 'na čemi ste'
Na kraju intervjua potvrdite da želite taj posao i da se vidite u njemu. Pitajte sugovornika koji je idući korak, možete li očekivati poziv i za koliko će se poslodavac odlučiti.
Kontrolirajte mimiku i geste
Rukujte se čvrsto i pogledavajte sugovornika u oči, ali nemojte predugo zuriti. Ne pružajte ruku mlitavo, niti je nudite svečano, kao da očekujete počasti. Osim rukovanja, ograničite dodire i ne tapšajte sugovornike po ramenu.