Ažurirajte svoj CV, potražite ponude za posao i javite se na one koji su vam stvarno zanimljivi, razglasite među poznatima da tražite posao ili pokrenite vlastiti, što se dosad niste usudili.
Dobio sam otkaz i u šoku sam. Nisam to očekivao, iako je, priznajem, bilo znakova da nije sve u redu. Gazda kaže da zbog gubitka ugovorenih poslova i tržišta ne može više održati punu zaposlenost. Što sad? Recesija je i nisam baš siguran hoću li i kako naći posao. Imam deset godina staža, nemam menadžerski ugovor, a ne trebam ni napominjati da imam dva kredita - za stan i auto. Nemam djecu, supruga radi, ali nema plaću koja bi nas oboje mogla održati u životu više od nekoliko mjeseci. Ne trebam ni spominjati da sam potpuno bez ideje što napraviti.
Višak
Mjesecima smo okruženi negativnim vijestima, a recesija i kriza postale su riječi kojima počinjemo i završavamo dan i sve je teže održati pozitivan odnos prema životu i budućnosti. Kad i sami iznenada dobijemo otkaz, postoji mogućnost da se blokiramo zbog stresa, ali i da se brzo saberemo i krenemo dalje, ali kako odabrati pozitivno stajalište u toj situaciji? Naša reakcija ovisi o mnogim faktorima, ali naše iskustvo, potpora okoline i mogućnost vladanja svojim mislima pomoći će nam u tome da se ne predamo strahu. Što prvo osoba koju dobije otkaz treba napraviti? Prije svega, da bi sagledala vlastitu situaciju, svoje mogućnosti i ono što možete ponuditi na tržištu radne snage, potrebno je osvijestiti svoje osjećaje, iskazati ih na zdrav i zreo način (bez okrivljavanja i vrijeđanja drugih) i ne prepustiti se negativnim emocijama. Ne prepuštajte se samosažaljenju, strahu i očaju, povjerite se osobi od povjerenja i zatražite potporu.
Ne čekajte da se 'dogodi'
Sagledajte što trezvenije situaciju i izvucite pouku iz onoga što se dogodilo - pitajući sebe: 'Što se dogodilo, zašto se to dogodilo, što iz ove situacije mogu naučiti, što mi je činiti, što sam možda propustio učiniti iz straha od promjene, što (zapravo) želim učiniti ili sam već dugo želio', a nakon toga odredite svoj prvi korak i pokrenite se. Ažurirajte svoj CV, potražite ponude za posao i javite se na one koje su vam stvarno zanimljive, 'pustite glas' među poznatima da tražite posao ili, pak, pokrenite vlastiti koji se dosad niste usudili. Ako pak očekujete otkaz - budite također proaktivni - CV ažurirajte odmah, raspitajte se za svoja prava u slučaju izvanrednog otkaza bez vaše krivnje, pitajte prijatelje za novi posao, razmislite što biste željeli raditi, ojačajte samopouzdanje podsjećajući se na kvalitete koje imate u poslovnom i ljudskom smislu. Ne čekajte da se otkaz i stvarno dogodi. Pomoć prijatelja i poznanika tražite s pozitivnim tonom u glasu (iskrenost da, ali ne samosažaljenje i panika).
Pozitivan stav
Ne zaboravite na važnost zajedništva u teškoćama. Povežite se s drugim ljudima u sličnoj situaciji, zajednički napor daje rezultat i međusobnu motivaciju - netko ima ideju, netko ima ušteđevinu... Razmislite i o promjeni profesije i što vam je potrebno od novih vještina. Najvažnije je da budete aktivni i preuzmete odgovornost za sebe. Za održavanje samopouzdanja vježbajte svaki dan kako biste si pomogli održati ili osnažiti vjeru u sebe. Sjetite se daje upravo u takvim situacijama važno ne gubiti nadu, a da biste u tome uspjeli okrenite se pravim životnim vrijednostima: obitelji, prijateljima, zajedništvu. Svi skupa trebamo se okrenuti zdravijem odnosu prema sebi i svojim bližnjima, odrediti kvalitetnije prioritete u životu, vratiti se pravim životnim vrijednostima i postati aktivni sudionici vlastita života. Nužno je pritom voditi računa o vlastitim mislima i postupcima te mijenjati ponašanje koje ne daje rezultata. U tom će nam slučaju i ova kriza kroz koju kao i čitav svijet prolazimo dati priliku za daljnji rast i napredak jer smo i sami svjesni da nas ovaj suludi ritam i konzumeristički način života ne čine sretnima, a niti nam ulijevaju nadu za život dostojan čovjeka.
piše Tatjana Divjak, www.liderpress.hr