1. Radim kod privatnika već 5 godina na dosta visokoj poziciji. U listopadu 2009. godine sam otišla na porodiljni i zbog smanjenja poslovnih djelatnosti firme sam uspjela dogovoriti sa svojim poslodavcima da ću produljiti porodiljni (bilo je moguće jer je dijete rođeno s poteškoćama u razvoju), tako da sam počela raditi tek u ožujku 2011. U međuvremenu se smanjila veličina firme i rečeno mi je da su zbog poslovanja svim zaposlenicima morali smanjiti plaće na minimalni iznos za SSS na razini Hrvatske (brutto je to 2.814,00 kn) i stoga su svi morali potpisati aneks ugovora. U firmi nas je ostalo još 4 djelatnika i svi zapravo imamo VSS. Da li je moguće da nas poslodavac drži na toj plaći toliko dugo vremena (kolege rade za taj iznos već preko godinu dana, a ja radim od ožujka ove godine), jer mi od toga ne možemo živjeti? Periodično se poveća opseg posla i dobijemo nešto "na crno", međutim ni za to nema garancije.
2. Kada je tako veliki pritisak za izvršavanje radnih zadataka, očekivanja da se posao izvrši su u nemoguće kratkim rokovima. Stoga se mjesečno radi prekovremeno i 80-120 sati. To nigdje nije evidentirano, niti se posebno plaća. Kome da se obratim s obzirom na tu neugodnu situaciju?
3. Također, moje dijete je nadoknadilo sve motoričke sposobnosti i krenulo je u vrtić, međutim kako to obično biva, vrlo često je bolesno jer je osjetljivo i podložno raznim virusnim infekcijama. Kad je bilo preveliko opterećenje na poslu, suprug i ja smo angažirali čuvanje djeteta kad je bolesno, tako da nisam koristila pravo na bolovanje. No, sad je situacija takva da dobivam upravo navedeni minimalac i mojim poslodavcima je problem ukoliko ostanem na bolovanju cca tjedan dana mjesečno, jer je to prečesto. Moje slijedeće pitanje je da li mi poslodavci mogu zbog izostanka s posla od 5-7 radnih dana još smanjiti plaću od onog zakonskog minimuma od 2.814,00 kn?
Nitko od nas 4 zaposlenika nema mogućnosti promijeniti posao zbog trenutne recesije u našoj profesiji... U svakom slučaju bi bilo najbolje da nam se podijeli otkaz kako bi se za praktički isti iznos mogli prijaviti na Zavod za zapošljavanje, međutim našim poslodavcima to očigledno nije u interesu. Do sada su uvijek inzistirali kad netko odlazi iz firme da potpiše sporazumni raskid o radu, što nama iz navedenih razloga, naravno, nije u interesu.
Poštovana gospođo,
nažalost iz Vašeg pitanja nedostaje dosta podataka koji bi nam mogli pomoći u davanju odgovora. Prvenstveno mislim da je poslodavac umanjio plaću sukladno potpisanim aneksima, što znači da za povećanje plaće morate ponovo potpisati takav aneks. Ne postoji obveza poslodavca na sklapanje takvog aneksa, drugim riječima ugovorena manja plaća može ostati dok se ne dogovorite drugačije. Plaća koja se isplaćuje na crno odnosno bez obračuna doprinosa i bez davanja obračuna plaće predstavlja prekršaj poslodavca za koji trebate kontaktirati državni inspektorat.
Pitanje prekovremenih sati određeno je Zakonom o radu, Pravilnikom o radu i Kolektivnim ugovorom, Rad preko zakonskog maksimuma broja prekovremenih sati je prekršaj poslodavca, za koji je nadležan Državni inspektorat. Svakako savjetujem da vodite svoju osobnu evidenciju prekovremenih sati, jer ćete time lakše dokazati svoje pravo u sudskom postupku. Poslodavac je dužan platiti prekovremene sate.
U pogledu smanjivanja plaće zbog bolesti djeteta (bolovanje) smatram da imate pravo na isplatu 100% osnovice (do 3 godine života djeteta), dakle ispod tog iznosa se ne može umanjiti plaća. I u ovom slučaju savjetujem razgovor s Inspektorom rada.
U Vašem slučaju najbolji prestanak ugovora o radu jest onaj redovnim otkazom poslodavca iz gospodarskih razloga. Poslodavac Vam mora isplatiti otpremninu (što je možda razlog zašto ne žele takvu vrstu otkaza).