Metodu i njeno funkcioniranje potvrdili su i znanstvenici, a meguspješni Elon Musk koristi je na svakom razgovoru
Svaki uspješni direktor zna da zaposlenik može pomoći izgraditi tvrtku - ali i narušiti njeno poslovanje. Pa, koje su glavne osobine koje menadžeri za zapošljavanje trebaju potražiti i kako ih uočiti kod kandidata?
Prema Elonu Musku, ne radi se o tome u koju ste školu išli ili o vašem stupnju obrazovanja.
- Nema potrebe čak uopće imati fakultetsku diplomu, pa čak ni srednju školu - rekao je izvršni direktor Tesle tijekom intervjua za Auto Bild. Umjesto toga, Musk traži 'dokaze o iznimnim sposobnostima' što se tiče zapošljavanja.
- Ako postoje rezultati iznimnih postignuća, onda će se to vjerojatno nastaviti i u budućnosti - rekao je.
Problem je u tome što svatko može reći da je najbolji u onome što radi, ali može biti teško - a ponekad i nemoguće - znati govori li istinu.
Srećom, Musk je svoje rješenje otkrio na jednom summitu 2017. On postavlja svakom kandidatu kojeg intervjuira isto pitanje: 'Recite mi neke od najtežih problema na kojima ste radili i kako ste ih riješili.'
- Jer ljudi koji su stvarno riješili problem točno znaju kako su ga riješili. Oni znaju i mogu opisati male detalje - objašnjava on.
Muskova metoda ovisi o ideji da će nekome tko iznosi lažnu tvrdnju nedostajati sposobnost da to uvjerljivo potkrijepi, pa ih želi čuti kako razjašnjavaju prepreke, korak po korak.
Studija objavljena u Journal of Applied Research in Memory and Cognition prošle godine u prosincu otkrila je nekoliko pristupa uočavanju lažljivaca na temelju tehnike razgovora za posao koja podupire učinkovitost onoga što Musk radi godinama, prenosi CNBC.
Članak je u skraćenom izdanju prenesen s portala 24sata.