Razgovor s poslodavcem je često važniji od životopisa, zato smanjite mogućnost ostavljanja lošeg dojma: ne ogovarajte bivše poslodavce i ne raspravljajte o politici.
Stručnjaci savjetuju kako izbjeći ove najčešće greške, koje mogu ostaviti negativan dojam.Odbijanje telefonskog intervjua
Poslodavci ponekad mogu procijeniti kandidata za posao i putem telefona. Mnogi od njih, zbog nedostatka slobodnog vremena, preliminarne razgovore obavljaju putem telefona. Ako ste od onih koji se ne javljaju na nepoznate brojeve ili odbijate pričati na taj način, uporno inzistirajući na osobnom viđanju, možete propustiti odličnu priliku.
Spominjanje drugih poslovnih mogućnosti
Ukoliko ste se prijavili na nekoliko mjesta ili istovremeno pregovarate s više poslodavaca, nemojte to naglašavati tijekom poslovnih razgovora. Sugovornik će u tom slučaju znati da možete odustati ako nađete bolju ponudu, pa će šansu dati "sigurnijem" kandidatu.
Razgovor o društveno-političkim problemima
Sigurno ste jako gnjevni što se ne možete zaposliti unatoč tome što ste obrazovani, iskusni i sposobni za određenu struku. Međutim, bacanje "drvlja i kamenja" na društveni sustav i političare pred potencijalnim poslodavcem nije dobar potez, jer to pokazuje da ste skloni očajavanju, i tome da krivicu prebacujete sa sebe na drugog. Osim toga razgovor za posao može krenuti u smjeru kojim jednostavno ne želite da krene. Imajte na umu da ste tu da dobijete taj posao.
Ogovaranje prethodnih poslodavaca
Vjerojatno će vas u razgovoru za posao upitati za prethodna iskustva, tvrtke gdje ste radili ili šefove, pokušajte se suzdržati od kritika, čak i kada ste pretrpjeli veliku nepravdu. Smireno i u samo nekoliko rečenica obrazložite u čemu je bio problem, ono što se prešuti često ostavlja jači dojam na sugovornika nego ono što se otvoreno kaže.