Sa 81 glasom za, 33 protiv i 2 suzdržana saborski zastupnici podržali proračun za sljedeću godinu. Sudbina Zakona o radu još uvijek nepoznata.
Bez imalo problema financ-ministar Ivan Šuker odbio je gotovo 70 oporbenih amandmana na prijedlog proračuna za sljedeću godinu, kojim se predviđaju prihodi od skoro 113 milijardi kuna, te rashodi od oko 121 milijarde kuna. Najveći broj amandmana podnijeli su IDS-ovci i Glavašev HDDSB, koji su zatražili preraspodijelu novaca za projekte u Istri te Slavoniji.
'Očito je da općine u kojima na vlasti nije HDZ ne mogu dobiti novce', zaključio je HDSSB-ov Boro Grubišić nakon niza Šukerovih odbijenica. Glavaševi su stranački kolege, među inim, zatražili novce za obnovu niz kulturnih objekata u Slavonskom Brodu i Osijeku, a među izdašnijim amandmanima našao se 1,8 milijardi težak zahtjev za dodatnim novcima za poticanje poljoprivrede te prehrambeno-prerađivačke industrije. Prolaz nije dobio ni HDSSB-ov prijedlog 100 milijuna kuna teške preraspodjele novaca, kojom bi se umjesto obnove željezničke infrastrukture financirale naknade štete zbog elementarnih nepogoda.
Na iznenađenje 'Glavaševaca' vladajući su prihvatili amandman kojim se Crkvi skida 18 milijuna kuna i raspodjeljuje za izgradnju osnovnih škola u Slavonskom Brodu, izgradnju studentskog kampusa u Puli, te obnovu prostora Hitne službe pulske Opće bolnice. 'Ovo je pozitivno iznenađenje i hvala i našoj Crkvi što je ovako postupila', rekao je ozareni Grubišić.
Iako je Boro Grubišić revno obrazlagao svoje amandmane, u jednom trenutku nastala je graja u redovim HDZ-a zbog čega je HDSSB-ovac anonimnom 'zajedničaru' dobacio da zašuti. HDZ-ovci su se odlučili osvetiti isključivanjem Grubišićevog mikrofona zbog čega je intervenirati morao i saborski gazda Luka Bebić. 'Niste ovdje da isključujete bilo koga niti da govorite šuti ti tamo', upozorio je Bebić saborske zastupnike.
Manjinci zatražili da se u Saboru ukaže Popijač
Kiša amandmana zasula je vladajuće i po pitanju Zakona o radu. Više od 90 amandmana tek bi trebalo dobiti potvrdu saborskih zastupnika, no sudeći prema dosadašnjem izglasavanjuvećina njih će najvjerojatnije biti odbijena. Na početku rasprave o 'radnim' amandmanima, zahvaljujući vladajućoj većini odbijen je SDP-ov prijedlog da se cijeli zakon vrati na doradu. SDSS i ostali manjinci zatražili su da se u Saboru ukaže i resorni ministar Đuro Popijač, no njegov izostanak predsjedavajući Vladimir Šeks opravdao je obvezama izvan Zagreba. SDSS-ov Milorad Pupovac predložio je i da se o samom zakonu glasa tek u petak kako bi se neki od prijedloga manjina eventualno stigli još uskladiti s Vladom. Ako do izglasavanja 'ZOR-a' ipak dođe danas, SDSS i drugi manjinci glasati će protiv, poručio je Pupovac.
Među odbijenim amandmanima našli su se i oni SDP-a i nezavinsog zastupnika Dragutina Lesara, kojima je zatražen povratak zabrane noćnog rada za trudnice i dojilje. 'Poručujete im neka zatrudne, neka rode, neka doje, ali i da će raditi noću ako poslodavac to zaželi', poručio je Lesar, zatraživši da se o tome očituje i zdravstveni ministar Darko Milinović.
Nakon što je državna tajnica Tamara Obradović Mazal odbila niz SDP-ovih amandmana, pravdajući se time kako je zakon usklađen s europskim zakonodavstvom, reagirala je i socijal-demokratska Ingrid Antićević-Marinović. 'Ovdje se donose zakoni za hrvatske građane i neprihvatljivo je da odbijate amandmane. Angela Merkel štiti njemačke radnike. Dajte si utuvite u glavu da prvo trebate zaštiti hrvatske radnike', obrušila se Ingrid.
PRIHVAĆEN PRORAČUN ZA 2010.