Pet najčešćih pogrešaka u životopisu

Pet najčešćih pogrešaka u životopisu

Veliki broj životopisa sadrži razne pogreške koje se lako mogu ispraviti, a koje Vas mogu koštati ulaska u sljedeći selekcijski krug. Bilo da nemate iskustva u pisanju životopisa ili ste izgubili potrebnu distancu i svoj životopis više i ne preispitujete - uzmite svoj životopis, isprintajte ga (na ekranu često ne uočavamo greške!) i provjerite sadrži li Vaš životopis jednu od ovih pet najčešćih pogrešaka u životopisu.

Prevelika količina podataka

Razumljivo je da poslodavcu želite pokazati koja sva znanja imate i koje vještine posjedujete. No, imajte na umu da postoje podaci koji za određeno radno mjestu nisu ni malo važni, već bespotrebno produžuju životopis što ga automatski čini teže čitkim. Stoga se uvijek pitajte imaju li podaci koje navodite u svom životopisu ikakve veze s radnim mjestom na koje se javljate i dokazujete li specifičnim podatkom da posjedujete određeno znanje ili određenu vještinu.

Nedostatan opis radnih zadataka na radnom mjestu

Među najvažnijim podacima u životopisu je podatak o Vašem radnom iskustvu. Nemojte misliti da poslodavac samim nazivom radnog mjesta automatski zna koje ste poslove radili, s obzirom da svako poduzeće ima drugačije sistematizacije radnih mjesta. Stoga svoje radne zadatke opišite u natuknicama i vodite se time da na taj način poslodavcu prikazujete što znate raditi.

Nepotpunost

Iako danas mnogi koriste format životopisa Europass u kojemu je struktura zadana, i dalje se često događa da važni podaci „nestanu“ iz životopisa. Stoga provjerite nije li Vam slučajno ispao datum rođenja ili ste zaboravili navesti kojim računalnim programima se znate koristiti.

Nepreglednost

Jedna od najčešćih pogrešaka je nepregledno strukturiranje životopisa. Time se poslodavcu bitno otežava da jednim pogledom vidi o kojem se profilu kandidata radi, pogotovo ako postoje specifični uvjeti koje kandidat treba ispuniti, poput određenog fakulteta ili poznavanja računalnog programa. Ako je struktura nepregledna, čitatelju otežavate njegov posao što Vam zasigurno nije intencija ukoliko želite da Vas pozove na razgovor.

Pravopisne pogreške

Imajte na umu da svojim životopisom i molbom ujedno i dokazujete svoju pismenost koja je na većini radnih mjesta itekako važna. A čak i ako se radi o radnom mjestu kod kojeg nećete pismeno komunicirati, životopisom bez pravopisnih pogrešaka pokazujete da ste profesionalno pristupali pisanju životopisa čime dokazujete da svoje zadatke obavljate profesionalno.

Pronađite na portalu moja-karijera savjete kako se pravilno sastavlja životopis i čime se morate voditi kada prikazujete svoje radno iskustvo te svoje znanje i vještine.

Pokušali ste primijeniti razna pravila za pisanje životopisa, ali i dalje niste zadovoljni svojim životopisom? Potražite pomoć stručnjaka i napokon sastavite životopis kojim ćete uvjeriti svoje buduće poslodavce da Vas žele upoznati!

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Četvrtak, 30.07.2020. / Marianne Martinuš, moja-karijera.hr