Pet savjeta za uspješan povratak na tržište rada

Zbog smanjenja obujma posla dobili ste otkaz? Ne znate kako se ponovno vratiti na tržište rada i kako početi tražiti novi posao? Ne brinite, posao.hr misli na vas, stoga vam daje 5 korisnih savjeta za ponovni povratak na tržište rada.

S obzirom na globalnu ekonomsku krizu koja je nas je pogodila, suočeni smo s velikim brojem otkaza u svim granama gospodarstva. Otkaz se pokazao kao jedna od važnijih ako ne i najvažnija mjera štednje za poslodavce pa se tako na tržištu rada našao velik broj nezaposlenih od kojih neki godinama nisu bili u poziciji da traže posao.

Iako je situacija u kojoj su se našli vrlo nepovoljna - osjećaju se odbačenima, bez prihoda su i bez ideje od kuda početi s traženjem novog posla, ona ipak nije bez izlaza. Otkaz može biti i prilika za novi početak.

Ukoliko ste se stjecajem okolnosti našli u toj nazavidnoj situaciji donosimo vam 5 savjeta koji će vam pomoći da se što prije vratite na tržište rada.

1. Fokusirajte se
Vani vas čeka potpuno novi svijet i morate se organizirati. Počnite sa sastavljanjem popisa poslova koje ste radili tijekom vaše karijere. Analizirajte svoje sposobnosti i obratite pažnju na trenutne interese, osobine ličnosti i ključna postignuća. U tome vam uvelike mogu pomoći savjeti za pisanje životopisa kao i primjer životopisa koji možete pronaći na internetu. Prilikom sastavljanja prijave za posao uvelike će vam koristiti i savjeti za pisanje molbe za posao te primjer molbe.

2. Organizirajte se
Pretrpanost informacijama zahtjeva da se organizirate. Morate ostati fokusirani i slijediti ono što vam odgovara. Dokumentirajte svoju potragu za poslom. Vodite evidenciju o tome na koji ste se oglas za posao poslali prijavu. Evidentirajte sve informacije (radno mjesto, osoba, tvrtka...). Uz to trebali biste voditi evidenciju o rezultatima - koja vrsta životopisa, koji izvor oglasa i natječaja i preporuka navodi poslodavca da vas pozove na intervju. Koji su sve tipovi intervjua s kojima ste se susreli. I na kraju, odredite vremenske granice. Društvene mreže (Facebook, Linkedin, Twitter i sl.) izvrsne su za pronalaženje informacija o slobodnim radnim mjestima, ali lako se može dogoditi da vam oduzmu cijeli dan. Manje vremena oduzet će vam pretraživanje portala specijaliziranih za oglašavanje radnih mjesta.

3. Budite fleksibilni
Budite otvoreni za nove prilike, čak i ako radno mjesto, plaća ili povlastice nisu ono čemu ste se nadali. Jednom kada uđete u neku tvrtku, imat ćete priliku da se dokažete. Sjetite se da su neki od najuspješnijih ljudi današnjice i čelnika kompanija svoju karijeru započeli na dnu piramide.

4. Pitajte profesionalce
Profesionalci u ljudskim resursima (savjetnik za regrutaciju, head hunter i sl.) mogu biti vaše oči i uši na tržištu rada. Oni također mogu provjeriti vaš životopis te obaviti s vama testni intervju na kojem će provjeriti vaše sposobnosti i dati vam korisne savjete. Od njih možete saznati sve što ste oduvijek željeli znati o intervjuu za posao (pravila ponašanja na intervjuu, najčešće pogreške na intervjuu, najčešća pitanja na intervjuu)

5. Povežite se
Internet je uveo velike promjene vezane za ponudu i potražnju na tržištu rada. Posloprimcima je otvorio nove mogućnosti predstavljanja svojih stručnih sposobnosti, a poslodavcima omogućio pristup kvalificiranim kandidatima. Sve više poslodavci koriste gore spomenute društvene mreže kako bi došli do kvalitetnih kandidata za otvorena radna mjesta. Kreirajući potpune profesionalne profile možete se povezati i doći do novih prilika za zapošljavanje.

Tagovi: savjeti
Četvrtak, 24.03.2011.