Ali istraživanja pokazuju kako sve više osoba koje traže posao biraju ovaj opasan način dobivanja zaposlenja, unatoč svemu što im je mama rekla o laganju.
U stvari, gotovo 70 posto CV-a uključuju neki oblik lažne ili nepotpune informacije, tvrdi tvrtka The Risk Advisory Group, koja je pregledala 5.500 životopisa. To je porast od 7 posto u odnosu na godinu dana ranije, a najgore su osobe u dobnoj grupi od 25 do 32 godine.
S druge strane, samo je 12% mladih, starih između 18 i 24 godine prilagodilo istinu na svojim CV-ima, što ih čini najpoštenijima.
Dva najčešća područja na kojima ljudi iskrivljavaju činjenice? Njihova prijašnja radna mjesta i akademsko iskustvo – koje je išlo od malo pretjerane samohvale pa sve do potpunog izmišljanja.
Evo nekoliko najgorih primjera laganja koje su stručnjaci otkrili:
1. Jedan je kandidat tvrdio kako je diplomirao na poznatom, vrhunskom engleskom sveučilištu. Ali ne samo da nije uspio diplomirati, već je bio izbačen sa sveučilišta.
2. Jedan je kandidat tvrdio kako je dobio MBA diplomu na sveučilištu koje je bilo potpuno izmišljeno.
3. Jedan je tvrdio kako je radio kao menadžer marketinga šest mjeseci. U prijašnjoj su firmi potvrdili kako je radio u odjelu marketinga, ali kao pripravnik.
4. Jedna je kandidatkinja rekla kako već radi tri mjeseca, ali se želi prebaciti na bolji posao, dok je u stvari radila samo tri dana, a zatim se jednostavno prestala pojavljivati na poslu bez ikakvog objašnjenja.
5. Zapitana za reference, kandidatkinja koja je vodila svoj vlastiti restoran predložila je ispitivačima da jednostavno ‘googlaju’ članak u novinama s izjavama gostiju i njenom slikom. Kako nije bila u stanju osigurati prihvatljiv dokaz prijašnjeg zaposlenja njena je prijava za posao brzo povučena.
Kada je konkurencija za svako radno mjesto velika, a zahtjevi poslodavaca sve viši, neki očito pokušavaju koristiti prečicu.
Vijest je preuzeta s portala net.hr