Procjenjuje se da je u Hrvatskoj oko 10 tisuća ljudi precijenilo svoje mogućnosti otplate kredita. Nova pravila omogućit će im proglašenje osobnog bankrota te predavanje svojih financija u ruke 300 upravitelja, koji bi ih trebali izvući iz nezavidne situacije.
Uvođenje osobnog bankrota u Hrvatskoj se najavljuje godinama, ali tek sada kada je uvođenje te zakonske mogućnosti u sklopu svojih mjera za oporavak gospodarstva najavila premijerka Jadranka Kosor, ozbiljnije su šanse da će konačno biti donesen taj zakon.
U Ministarstvu pravosuđa očito nisu znali za premijerkin plan, pa još, piše Večernji list, nisu ni pripremili nacrt zakona. Procjenjuje se da su male šanse da zakon bude donesen prije jeseni.
Osobni bankrot poznat je iz zakonodavstava drugih zemalja i zapravo znači da prezaduženi građani kada 'odu u stečaj' ne mogu raspolagati ni svojom imovinom ni prihodima, da se većim dijelom plaće plaćaju dugovi, a o troškovima se brinu stečajni upravitelji.
Prema procjenama stručnjaka, vjerojatno bi čak 10 tisuća građana moglo proglasiti osobni bankrot, a o njihovim financijama brigu bi moralo voditi najmanje 300 stečajnih upravitelja.
To je neka vrsta skrbnika koji bi pazili na troškove dužnika i sprečavali nova zaduživanja, a imovina dužnika išla bi na prodaju.
Glavna svrha osobnog bankrota svodi se na zaštitu vjerovnika, odnosno osiguranje bankama, kartičarima i komunalcima da će neki dužnik svoje dugove i vratiti.