Prilikom traženja posla, pisanje životopisa je prvi i najvažniji korak. Upravo bi se u CV-u trebali predstaviti najbolje što možete. No, također prilikom toga trebate biti iskreni. Na taj način ostavit ćete dobar dojam, a samim time i poslodavac će to znati prepoznati i cijeniti. Bez obzira na to, većina voli „uljepšati“ svoje životopise ne bi li na taj način povećali svoju prednost prilikom zapošljavanja. Problem nastaje kada se životopis „uljepša“ lažima. Donosimo neke od najčešćih laži koje se koriste u životopisima.
Prethodno radno mjesto
Ako vam je poslodavac pružio priliku i pozvao vas na razgovor za posao, trebali biste biti iskreni. Neće vas pozvati na razgovor za posao kako bi potvrdio sve ono što ste naveli u životopisu.
No, ukoliko u toku razgovora odgovarate neuvjerljivo i nejasno primjerice o radnom iskustvu ili prethodnom poslu koji ste obavljali, mogu početi sumnjati u istinitost i relevantnost vaših odgovora kao i onoga što ste naveli u životopisu. Samim time dovodite se u neugodnu situaciju i poslodavac je primoran provjeriti istinitost vašeg CV-a.
Duljina obavljanja prethodnog posla
Primjerice, ako ste u prethodnoj tvrtki radili samo četiri mjeseca – „od siječnja do svibnja“, može se desiti da ste naveli „2017 do 2018“ kako bi se stekao dojam da ste tamo radili puno duže – a zapravo je suprotno.
Ovakav podatak također se može lako provjeriti jednim telefonskim pozivom vašem prijašnjem poslodavcu i na taj način saznati govorite li istinu.
Vještine i kompetencije
Kada govorite o svojim vještinama, svakoga će se dojmiti da ste iskusni i vješti u poslu za koji se prijavljujete. No, je li to uistinu tako? Menadžeri vas prilikom zapošljavanja mogu testirati kako bi se uvjerili da ste uistinu ovladali vještinama koje ste naveli.
Jedan od načina su ispiti koji se dijele kao dio procesa intervjua ili se postavljaju jednostavna pitanja na koja bi trebali moći odgovoriti ukoliko ste doista ovladali vještinama koje ste naveli u svom životopisu.
Korištenje referentnih provjera
Nikada ne biste trebali lagati o tome koje ste škole pohađali ili na kojem ste fakultetu diplomirali. Većina poslodavaca, pogotovo u većim tvrtkama obavit će pozadinske provjere tražeći izravne transkripte iz škole. Često će tražiti upravo vaše dopuštenje, naravno, ako odbijete pristanak – pokazujete da ste bili nepošteni. Kao rezultat toga, potrošili ste i svoje i vrijeme vašeg poslodavca tako što ste prošli kroz proces intervjua koji je na kraju doveo do ničega.
CV bi trebao biti prije svega slika vas samih. Na taj način pokazujete koliko ste odgovorni i iskreni. Posežući za stvarima koje niste radili ili vještinama koje ne posjedujete dovodite se u neugodnu situaciju koja prije svega stvara lošu sliku o vama, a samim time je i drugi stvaraju.
Vijest je prenesena s portala womeninadria.com