4000 € bruto plaća je koju liječnik početnik ima u Njemačkoj. Najviše odlaze mladi koji dugo čekaju specijalizaciju i posao na neodređeno, ali Hrvatsku napuštaju i kirurzi, anesteziolozi...
Zemlja u koju se želi otići!
47% - Njemačka
22% - Velika Britanija
18% - Švedska
12% - Norveška
Hrvatska liječnička komora očekuje da će do kraja siječnja izdati oko 300 potvrda za odlazak liječnika na rad i školovanje u inozemstvo. Prosječna dob liječnika je 37 godina, što znači da ostajemo bez kadra koji se nalazi u najproduktivnijem životnom razdoblju. Školovanje jednog liječnika, samo tijekom studija, državu stoji oko 300.000 kuna, a kad se tome dodaju godine specijalizacije i redovnog obrazovanja, lako se može izračunati da je odlaskom 300 liječnika u samo sedam mjeseci izgubljeno više stotina milijuna kuna.
– Nedostatak liječnika je globalni problem. Migracija iz siromašnijih zemalja u bogatije prisutna je desetljećima, a zbog toga u nekim državama dolazi do velikog nedostatka liječnika, tako da se ugrožava zdravstvena zaštita stanovništva – ističe prim. dr. Hrvoje Minigo, predsjednik HLK-a. Poznat je, kaže, “poljski sindrom” kada je gotovo svaki šesti liječnik, nakon ulaska u EU, napustio zemlju.
Potpišite kolektivni ugovor
– Komora još od 2005. upozorava na nedostatak liječnika u nas i na opasnost da se to pogorša ulaskom u EU. To se sada događa. Liječnici žele bolje uvjete rada i života. Bojim se da će ova događanja oko kolektivnog ugovora i organizacije rada u smjenama i turnusima još više utjecati na odluku da se posao zatraži izvan Hrvatske. Zato podržavamo zahtjev da se potpiše strukovni kolektivni ugovor i da se uvjeti rada doktora poboljšaju – navodi prim. dr. Minigo.
Voditeljica Odjela za stručno-medicinske poslove Komore prim. dr. Katarina Sekelj-Kauzlarić prikupila je i analizirala podatke o liječnicima koji su tijekom srpnja i kolovoza zatražili potvrde za odlazak, a prema njima najbrojniji u skupini su liječnici bez specijalizacije, zatim kirurzi te anesteziolozi i internisti.
Za dežurstvo subotom 644 €
– Među njima je broj mladih doktora medicine koji predugo čekaju specijalizaciju i zapošljavanje na neodređeno najveći i oni u dobi od 26 do 30 godina napuštaju zemlju – navodi prim. dr. Sekelj-Kauzlarić. Od srpnja većina liječnika odlazi u Njemačku, Švedsku i Norvešku, čije su agencije za zapošljavanje bile najprisutnije na našem tržištu. Liječnik koji je tek završio studij medicine u prvoj godini zarađuje u Njemačkoj oko 4000 eura mjesečno bruto radeći 42 sata tjedno, bez dežurstava i prekovremenih sati, a najvišoj platnoj grupi pripadaju liječnici koji imaju više od 12 godina specijalističkog staža i pripada im 6685 eura mjesečne plaće.
Dežurstvima se taj iznos znatno povećava, ovisno o platnoj grupi...
Ostatak vijesti pročitajte ovdje.