Višnja Tadić 40-godišnja je medicinska sestra sa 22 godine radnog iskustva u KBC-u Rijeka, a trenutno radi na odjelu kardiokirurgije. U pratnji partnera Dragana, sa sinčićem u naručju, jučer je, kao i deseci mladih Riječana i Riječanki, obilazila štandove međunarodnog sajma poslova u zdravstvu koji je u Rijeci organizirala agencija Careers in White, piše Jutarnji list.
'Došla sam vidjeti koje su mogućnosti otvorene. Završila sam magisterij u sestrinstvu, što se kod nas posebno ne plaća, iako jedna godina košta koliko i doktorski studij, 9000 kuna godišnje. Grupica nas koji smo u toj struci borimo se da se to promijeni. U inozemstvu je situacija bitno drukčija, sestrinstvo kao struka bolje je prepoznato i plaćeno. Nemam neku posebnu zemlju u koju bih željela otići raditi, ali u svakom slučaju voljela bih da je to neka od zemalja engleskog govornog područja. Još je prerano govoriti o konkretnim planovima, samo se informiram', kaže Višnja.
'Ciljana skupina su uglavnom liječnici sa specijalizacijom u dobi od 30 do 35 godina, ali i ostali iz medicinske struke.
Hrvatski medicinari, prema statistici kojom raspolaže Careers in White, najčešće odlaze u Belgiju, Francusku i Njemačku. Stipe Matić 29-godišnji je liječnik iz Zagreba koji je osnovao vlastitu agenciju CroDoc Medical Recruitment, specijaliziranu za zapošljavanje u Velikoj Britaniji. Vodi je zajedno s mlađim bratom Krešimirom, koji nije iz medicinske struke. Stipe u Londonu radi kao kirurg po tzv. locum principu - to su liječnici koji nemaju stalno radno mjesto, nego uskaču kada je drugi liječnik iz njihova područja odsutan. U Engleskoj je, kaže Matić, to uobičajen način zapošljavanja, a hrvatski liječnici mogu na taj način raditi jedino ako imaju prethodno iskustvo u britanskom zdravstvu.
'I sam sam prije godinu i pol bio regrutiran u Englesku, prošao sam taj proces i osobno znam kako je raditi u tamošnjem zdravstvu. Osnovao sam agenciju na temelju vlastitih iskustava, zbog sve veće potrebe za radnim mjestima u zdravstvu u toj zemlji. Hrvatski liječnici izuzetno su cijenjeni jer su dobro educirani. Međutim, u vlastitoj su zemlji loše plaćeni i rade u neadekvatnim uvjetima.
Ostatak vijesti pročitajte na portalu poslovni.hr