Kako bi radnike odvratili od izostanka s posla, poslodavci sve češće pribjegavaju destimuliranju bolovanja, i to u mjesečnim iznosima od čak 1.100 kuna, što, naravno, ovisi o radnome mjestu i stupnju obrazovanja.
Prema ovom programu stimulacije, ako radnik zbog bolovanja ili nekog drugog razloga koji poslodavac ne smatra opravdanim izostane s posla jedan dan, ostaje bez četvrtine stimulacije, za dva dana stimulaciju mu prepolovljuju, a zbog izostanka od tri ili više dana u istom mjesecu neće uopće primiti stimulaciju.
Tekstilna industrija Estere Culto, bivši Heruc, jedna je od rijetkih hrvatskih tvrtki koja provodi program destimuliranja bolovanja. U tvrtki se, kako ističe Nikola Mikić, vlasnik i predsjednik Uprave, posebno nagrađuje prisutnost radnika, i to u mjesečnim iznosima od 200 do 1.100 kuna.
Osim stimulacije za dolazak na posao, Mikić radnicima isplaćuje i stimulaciju za ostvarene rezultate.
Uzme li se u obzir da radnici u tekstilnoj industriji u Hrvatskoj imaju najmanje plaće, ne čudi što ovakav pristup daje rezultate.
"Otkako smo u dvije godine uveli ovaj program, stopu bolovanja sveli smo na pet posto, a prije je iznosila i do 20 posto", rekao je Mikić.
Ovaj program stimuliranja nije usmjeren protiv onih koji su stvarno bolesni nego protiv onih koji 'glume' kako bi se bavili drugim aktivnostima.
Naime lažna bolovanja, priznaju sindikalci, posebno su raširena u proljeće i jesen, a ljudi ih otvaraju kako bi se bavili radovima u kući, vrtu ili vinogradu, piše Jutarnji list.
Tvrtke nagrađuju