Iako je cijena nafte na svjetskom tržištu u nekoliko tjedana pala za više od tri puta i trenutno iznosi oko 58 dolara po barelu, što je izazvalo osjetan pad cijene goriva u Hrvatskoj, domaći proizvođači ne namjeravaju pojeftiniti svoje proizvode.
Ti isti proizvođači koji su sredinom godine kao razlog masovnog poskupljenja svojih proizvoda navodili nagli rast cijene nafte, sada su zamrznuli cijene iako je nafta drastično pojeftinila. To ne čudi Stipana Bilića, direktora Sektora poljoprivrede i prehrambene industrije u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, koji tvrdi da je poskupljenje nafte većini bio samo izgovor kako bi osgurali ekstraprofit, piše Jutarnji list.
'Političarima i proizvođačima poskupljenje nafte bilo je izgovor za poskupljenje hrane. Prava istina je da jedno nema veze s drugim i zbog toga neka se građani ne zavaravaju da će hrana pojeftiniti zbog pada cijene nafte posljednjih dana. Činjenica je da cijene hrane u Hrvatskoj ovise o cijeni hrane u svijetu koja raste. Žalosno je što i inozemni političari izgovor traže u poskupljenju goriva', poručuje Bilić.
S obzirom na to da više ne mogu kriviti skupu naftu, proizvođači su krivnju sada prebacili na električnu energiju, plin, komunalije, poskupljenje sirovina, uvoz i cijenu rada. Unatoč gotovo 30-postotnom padu cijene pšenice, koja danas na hrvatskom tržištu stoji oko 1,10 kuna za kilogram u odnosu na cijenu tijekom žetve, kada se za kilogram plaćalo 1,60 kuna, cijene kruha i drugih pekarskih proizvoda kod nas su i dalje rekordno visoke.
Mlinarsko-pekarska industrija je, podsjetimo, prije nekoliko mjeseci, nakon drugog ovogodišnjeg poskupljenja kruha, uporno tvrdila da nisu imali izbora jer su poskupjele sirovine i energenti. Davorin Hrsto, direktor Žitozajednice koja drži 80 posto mlinarsko-pekarskog tržišta, priznaje da se prilikom prvih poskupljenja kruha pozivao na poskupljenje nafte, no kaže da je to bilo krajem 2007. godine kada je cijena goriva skočila za dvije-tri kune. Sada su, kaže, glavni razlozi visokih cijena kruha i peciva poskupljenje plina, električne energije i komunalija.
'Tada je gorivo bilo jedan od bitnijih razloga za poskupljenje mlinarskih proizvoda. No, sada na ovu cijenu proizvoda od žitarica utječe prvenstveno poskupljenje plina, električne energije i komunalija. Cijena nafte je pala, ali struja i plin su zato u međuvremenu poskupjeli, zato do daljnjega nemamo razloga ni za spuštanje niti za dizanje cijena', poručuje Hrsto.
Toni Raič, predsjednik Udruge proizvođača mesa i mlijeka Baby Beef, najveće tvrtke za proizvodnju goveđeg mesa u Hrvatskoj koja pokriva 70 posto domaće potražnje, priznaje da meso neće pojeftiniti unatoč padu cijene nafte.
'Ne da nećemo pojeftiniti, nego se borimo iz petnih žila da opet ne povisimo cijene. Nije nam problem nafta nego cijena rada i režije. Cijena mesa ne može biti niža nego što je danas. Platimo režije, platimo radnike i to je to. Pa prije 30 godina je cijena govedine bila pet posto veća nego danas! Tada je hladna juneća polovica koštala 8 njemačkih maraka, a danas je 4 eura', tvrdi Raič.
tportal.hr