Čak 50 000 kuna kazne ako član Hrvatske komore inženjera građevinarstva kritizira vodstvo

Čak 50 000 kuna kazne ako član Hrvatske komore inženjera građevinarstva kritizira vodstvo

"Pedeset tisuća kuna zapriječene kazne za člana Komore čiji se javni istup o Komori od njezinih nadležnih tijela ocijeni kao neosnovan i uvredljiv”, tako glasi jedna od uistinu drakonskih odredbi Statuta Hrvatske komore inženjera građevinarstva, organizacije koja okuplja oko sedam tisuća članova, koja je usvojena na njezinoj nedavnoj Skupštini.

U zemlji u kojoj prosječno plaćen radnik za iznos spomenute kazne treba raditi gotovo devet mjeseci, takva statutarna odredba mora probuditi sumnju u pokušaj organizacije da radikalnim udarom po džepu “zapuši usta” svakome tko se usudi kritizirati stanje u Komori ili rad njezina vodstva.

- Slične odredbe sadržane su u općim aktima brojnih udruga, komora i drugih pravnih osoba. Usvojena odredba u cijelosti je sukladna pravnim standardima zaštite slobode govora - poručeno je Jutarnjem listu iz vodstva HKIG-a, dio čijih članova, međutim, ima upravo suprotne stavove o istome pitanju.

Upravo zbog prijetnje iz usvojenog Statuta Komore, dio članova HKIG-a koji su izrazili nezadovoljstvo ne samo opisanim zavođenjem verbalnog reda u Komori, već i ukupnim radom njezina vodstva, razgovaralo je s Jutarnjim listom pod uvjetom da im se ne spominju imena i prezimena.

- Vodstvo Komore imalo je namjeru progurati puno rigorozniji Statut u dijelu u kojem se obrađuju lakši i teži prekršaji članova Komore, pa je tako bila predložena kazna izbacivanja člana iz Komore i oduzimanja licence ako svojim istupom našteti ugledu i časti komore - kaže jedan od sugovornika iz HKIG-a za Jutarnji list.

Zbivanjima u HKIG-u učestalo se bavi i blog “Psihološko proljeće” članova Hrvatske psihološke komore koji se zalažu za reformu komorskog sustava u zemlji. Komentirajući zavođenje statutarne discipline u HKIG-u, autori bloga podsjećaju da je Ustavom Republike Hrvatske zagarantirana sloboda misli, čak, dodaju, i u slučaju neposredne opasnosti za opstanak države, kada se druga prava zagarantirana Ustavom mogu ograničiti.

Članak je u skraćenom izdanju prenesen iz Jutarnjeg lista.

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Četvrtak, 02.01.2020. / novac.jutarnji.hr