Ovim izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora ponovno potvrđuju odličan dijalog s predstavnicima radnika.
Pregovarački timovi Sindikata graditeljstva Hrvatske (SGH), na čelu s Jasenkom Vukšić, i HUP-Udruge poslodavaca graditeljstva, predvođenog predsjednikom Mirkom Habijancem, uspješno su okončali kolektivne pregovore i u Križevcima u četvrtak potpisali Kolektivni ugovor o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za graditeljstvo – šeste izmjene i dopune (KUG). Važeći Kolektivni ugovor za graditeljstvo sklopljen je 2015. godine, a prethodne izmjene i dopune (četvrte i pete) ugovorene su 2022. godine.
Socijalni partneri u građevinskom sektoru, HUP-UPG i SGH, uspješan sektorski socijalni dijalog razvijaju gotovo tri desetljeća i kontinuirano na granskoj razini pregovaraju, sklapaju te noviraju granske kolektivne ugovore od 1996. godine.
Primjenu Kolektivnog ugovora za graditeljstvo i njegovih izmjena i dopuna, radi ostvarenja interesa poslodavaca i radnika, ministar nadležan za rad od 2001. godine redovito proširuje na čitav sektor građevinarstva, što socijalni partneri očekuju i za njegove šeste izmjene i dopune.
U odnosu na postojeći kolektivni ugovor, šestim izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za graditeljstvo ugovorena su povećanja:
- bruto osnovne plaće
- koje, ovisno o grupi poslova, od 1. rujna za prvih deset grupa poslova rastu između 5 i 15 %
- dodatno se od 1. ožujka 2024. na osnovnu plaću svake grupe poslova, važeću od 1. rujna 2023., dodaje iznos od po 40 eura
- plaće XI. grupe (direktori) nisu mijenjane
- u usporedbi s važećom tarifom, ukupno ugovoreni rast osnovnih plaća u 2023. i 2024. godini se kreće od 7 do 21 %, pri čemu su veći postoci povećanja ugovoreni za građevinske radnike I. do IV. grupe
- dodatak za rad nedjeljom na 50% (sukladno Zakonu o radu)
- godišnji odmor – za svake 3 godine radnog staža – 1 dan, ukupno trajanje od 5 tjedana produženo za 2 dana
- prigodne nagrade – regres 300 eura i božićnica 100 eura
- materijalni troškovi – povećani minimalni iznosi naknada:
- dnevnice za rad na terenu
- odvojeni život
- troškovi putovanja na posao i s posla – za korištenje osobnog vozila
- prehrana
- nagrade učenicima na praksi
- solidarne potpore za dugotrajno bolovanje
- otpremnina za umirovljenje
- osim novčanih povećanja, ugovorena je i ovlast SGH za praćenje primjene KUG-a i pravo na traženje podataka vezanih za osnovne plaće od svih poslodavaca na koje se KUG primjenjuje te pravo radnika na pisano informiranje o sklapanju kolektivnog ugovora sukladno zakonu
- primjena KUG-a obavezna je i za agencijske radnike kad su ustupljeni poslodavcima u građevinarstvu.
Treći je to put u ovim kriznim vremenima, od početka pandemije i ratnih operacija u Ukrajini te rasta cijena građevinskih materijala, da, u cilju održivog razvoja domaćeg građevinskog sektora i zadržavanja radnika, građevinari podižu plaće i druga materijalna prava radnika.
„U ovim okolnostima nedostatka radnika, posebno domaćih radnika u građevinskom sektoru, kao predstavnici radnika imamo malo bolju poziciju u pregovorima, intenzivnije se pregovara i u vremenskom pogledu i u pogledu opsega i visine prava. No, kao i uvijek, uspješni pregovori znače postizanje kompromisnih rješenja. Važno je istaći da su HUP-UPG i SGH odgovorni socijalni partneri koji su ponovno postigli konsenzus o najvažnijim pitanjima, a to je povećanje cijena rada, odnosno bruto plaća, kao i nekih materijalnih i drugih prava važnih za radnike u sektoru. Pomaknuli smo zajednička stajališta vezana za poziciju i ulogu sindikata u praćenju primjene KUG-a, što je dobra osnova za daljnje pregovore sa Vladom o efikasnijem inspekcijskom nadzoru, ali i dodjeli javnih ovlasti sindikata u području praćenja primjene Kolektivnog ugovora”, rekla je Jasenka Vukšić, predsjednica SGH.
Cijeli članak pročitajte na portalu poslovni.hr