Poduzetnici u Hrvatskoj poslove uglavnom sklapaju izvan ureda, dogovaraju se prije raspisanog natječaja, a najbolje poslovne ponude postižu se korupcijom, zaključak je istraživanja agencije Hendal prema narudžbi Poslovnog savjetnika. Hendalovo istraživanje provedeno je od 10. do 12. rujna na uzorku od 400 poduzeća i unatoč najnovijim aferama s potkupljivanjem na fakultetima, ono ipak iznenađuje.
Građani već odavno znaju za korupciju u zdravstvu, prosvjeti ili sudstvu, o njoj se govori među poduzetnicima i političarima, ali ovo istraživanje koliko god na malom uzorku ne ohrabruje. Mito i korupcija izbili su na prvo mjesto u postizanju novih poslova, piše Poslovni dnevnik
Za tu kategoriju odlučilo se 25 posto ispitanih, dok se za ostale stavke kao što su privatna poznanstva izjasnilo 9 posto, za zasluge 10,8 posto ili za pismene i usmene dogovore tek 6 posto. Međutim, kada se uspoređuju prijašnja ispitivanja građana koje je radio GfK o tomu hoće li se korupcija povećati ili smanjiti, ovo najnovije je u skladu s tadašnjim očekivanjima.
Kad se građane prije dvije godine ispitivalo smatraju li da će u iduće tri godine korupcija biti manja ili veća, 40 posto je odgovorilo da će ostati ista. Sigurno će se povećati, kazalo je 15 posto, a donekle 22 posto. Samo je 1 posto odgovorilo da će se korupcija smanjiti, donekle 13 posto, a nije znalo 9 posto.
Poslovi se najčešće dogovaraju osobnim kontaktima, a najmanje e-poštom, svega 2,3 posto. Na kavu odlazi 57,65 posto ispitanika, a na poslovni ručak 22,4 posto i večeru 7 posto. Hrvati nisu kao Englezi da vole zelenu travu i golf ili da će na nekim drugim sportskim susretima poslovati, a čak to nije značajnije zastupljeno na kongresima i seminarima. No ne sklapaju se svi poslovi uz ručak ili večeru.
Manje tvrtke i manji poslovi u Hrvatskoj se još češće dogovaraju na kavi nego u uredu, zbog čega se tijekom radnog tjedna luksuzni lokali mogu pohvaliti dobrim prometom, što strane goste često iznenađuje.
Nadalje, naši poslovnjaci su osim u dogovaranju lokacije sastanaka poprilično ležerni i fleksibilni kad je riječ o točnom vremenu njegova održavanja. Iako se na sastanke male grupe ljudi nastoji uvijek doći u dogovoreno vrijeme, veći sastanci, domjenci ili prezentacije uz kašnjenje uzvanika također su praksa.
Isto tako za sklapanje poslova nisu ni sajmovi i slična događanja i prema mišljenju brojnih ispitanika ta se mjesta ne smatraju dobrim za ugovaranje poslova. Ipak, pravi poduzetnici neće propustiti takve prilike za sklapanje novih poznanstava i započinjanje razgovora koji će vjerojatno nekom drugom prilikom i uroditi dobrim poslovnim rezultatima.
Što je devedesetih za poslovne ljude bio tenis, to bi u budućnosti mogao biti golf, luksuzni sport na čijim se terenima znaju dogovarati već milijunski poslovi. Prednost i dalje imaju restorani unutar uglednih hotela.
Izbor menija gosti često prepuštaju šefu kuhinje koji već sigurno dobro zna kojim specijalitetima će ponuditi ugledne goste. Kad na sastanak dolaze domaći poslovni ljudi, izbor jela za ručak ili večeru ovisit će o tome iz kojeg su kraja Hrvatske.
Preporuka je da im se posluži kontinentalna hrana, a ako na poslovni ručak dolaze inozemni gosti, onda su to hrvatska autohtona jela.
tportal.hr/Poslovni dnevnik