Investitori mogu podnijeti visoke hrvatske poreze ali ne i nepredvidljivosti i nedosljednosti poreznog sustava, poručili su sudionici okruglog stola o konkurentnosti organiziranog od strane Britansko – hrvatske gospodarske komore.
Zanimljivo je da su na slične probleme nedavno upozorili i iz Američke gospodarske komore. Konkretno, predlaže se uvođenje obvezujućeg poreznog mišljenja koje bi izdavalo jedno porezno tijelo, da se ubrzaju odluke o prizivu na porezno rješenje te da se prilikom povrata PDV-a poštuje zakonski rok od 30 dana.
Britanski veleposlanik David Blunt ukazao je na još dva područja koja bi Hrvatska trebala promijeniti kako bi postala privlačnija investitorima. Jedan je uvođenje online sustava za javnu nabavu i provođenje elektronskih aukcija što bi, prema njegovom mišljenju, donijelo značajne uštede.
On predlaže i da svako javno tijelo javno objavljuje rokove potrebne za donošenje pojedinih dozvola kako bi investitorima administrativni postupak bio predvidljiviji.
Kad je riječ o hrvatskoj javnoj upravi Karen Hill, voditeljica IPA twinning projekta 'Procjena učinka propisa', naglasila je da reforma državnih tijela kasni jer ne postoji dovoljna podrška s najviših političkih razina.
Ukazala je i na nedostatak ekonomskog obrazovanja kod državnih službenika, i prasku da nitko osim državnih inspektora ne posjećuje tvrtke te da nema izravnog doticaja s poduzetnicima.
Poseban problem za investitore je i nerazumijevanje na koje nailaze u tijelima lokalne uprave. Krešimir Špoljar iz Woodsford Grupe ispričao je kako ta tvrtka već šest godina pokušava realizirati ulaganje u turizam u jednom mjestu na našoj obali ali sve stoji zbog odugovlačenja s izmjenama urbanističkog plana.
'Problem općina je što su se one naučile živjeti na račun državnog proračuna a u stvari one bi trebale raditi na tome da ga napune', istaknuo je Špoljar koji predlaže osnivanje specijalističkih timova za pružanje pomoći državnom birokratskom aparatu u pojedinim projektima.
Okruglom stolu je prisustvovao i predsjednik Ivo Josipović koji je poručio da smo si sami krivi što slovimo kao nekonkurentna zemlja, jer neadekvatni porezni sustav i prespori administrativni postupci tjeraju investitore.