- Gospođo Sarnavka, jeste li se osjetili uvrijeđeno kada sam vas oslovio sa gospođo? - pitali smo Sanju Sarnavku iz udruge za zaštitu ženskih prava B.a.b.e., na što je samo zbunjeno odgovorila: Molim?! Kako to mislite? Zašto bi me to uvrijedilo?
Povod tom šok-pitanju je odluka Europske Unije da se žene trebaju prestati oslovljavati sa gospođica ili gospođo, a kao razlog tome navode da je riječ o seksističkim titulama.
Uplitanje u privatnost
Iz Bruxellesa preporučuju da se žene jednostavno oslovljavaju imenom. Vlasti su čak izdale letak s uputama kako koristiti rodno neutralan rječnik kojeg se moraju držati europski političari, javlja Daily Mail. U Francuskoj tako od sada više nema madame i mademoiselle, u Njemačkoj je gotovo s frau i fraulein, kao što bi i u Španjolskoj trebalo, prema uputama iz sjedišta EU, nestati tradicionalni izrazi senora i senorita. Novi trend je još davno počeo u Njemačkoj. Iz službenih formulara je još 1972. godine uklonjen fraulein - titula za gospođicu, pod izlikom da je to uplitanje u privatnost. Ah ostao je frau.
U Hrvatskoj je tradicija oslovljavati s gospođo, inače bi se većina uvrijedila.Sarnavka je u potpunosti protiv ukidanja ovih titula, ali ipak predlaže da bi se umjesto samo imenom, sve žene, bez obzira na dob i bračno stanje, trebale oslovljavati s gospodo.
- Žene ne moraju otkriti jesu li slobodne ili u braku, pa se dijelom slažem s tom odlukom. Smiješno bi bilo neku ženu od 80 godina oslovljavati sa gospođice samo zato što nije udana.
A što je s muškarcima?
Čini se kao da se ta starica nudi na tižištu. U Hrvatskoj, ali i u većini zemalja Europe, tradicija je takva da bi se većina žena uvrijedilo kada bi je netko nepoznat oslovio samo s imenom. Ali zanima me što je s muškarcima. Da li bi se i oni trebali prestati oslovljavati s gospodine ili gospodinčić - pita se Sarnavka. EU je, osim toga, usvojila prijedlog da za sportaša treba koristiti izraz atleta, dok za državnika treba koristiti riječ politički vođa.