"U Dalmacijavinu 500 radnika glumi da radi i kažu da neće stečaj! A imaju više direktora nego što ih ukupno treba biti zaposlenih. Ni ovi u DIOKI-ju, privatnoj tvrtki, ništa ne rade, a htjeli bi da im Vlada da plaće! E pa ne može!", kaže potpredsjednik Vlade Radimir Čačić.
Radimir Čačić kaže da je svjestan da je najnepopularniji političar u Hrvatskoj, ali to mu nimalo ne smeta, jer je ovo vrijeme nepopularnih odluka.
Ne plaši se iznositi činjenice, pa niti o DIOKI-ju i Dalmacijavinu, kaže.
Naravno da je užasno da radnici DIOKI-ja mjesecima ne primaju plaću. Ali isto je tako i činjenica da mjesecima ništa ne rade."U Dalmacijavinu 500 radnika glumi da radi i kažu da neće stečaj! A imaju više direktora nego što ih ukupno treba biti zaposlenih. Ni ovi u DIOKI-ju, privatnoj tvrtki, ništa ne rade, a htjeli bi da im Vlada da plaće! E pa ne može", kaže Čačić, kojega očito nisu dirnuli prosvjedi i vapaji radnika. Objašnjava da je jasno da je u slučaju DIOKI-ja kriv privatni vlasnik, pa mu nije jasno zašto radnici za nastalo stanje prozivaju Vladu.
"Naravno da je užasno da radnici DIOKI-ja mjesecima ne primaju plaću. Ali isto je tako i činjenica da mjesecima ništa ne rade. I sada da Vlada dade plaće radnicima privatne tvrtke, to bi značilo kraj, kolaps. Upropastili bismo zemlju", kaže Čačić u intervjuu za Globus.
Više rukovoditelja i direktora nego zaposlenih
U Dalmacijavinu, upozorava Čačić, još je 2003. godine napravljena analiza po kojoj bi optimalan broj radnika trebao biti 78. Tada ih je bilo zaposleno 400, a danas ih je 500.
"Imaju daleko više rukovoditelja i direktora nego što je ukupno potrebno zaposlenih", kaže Čačić.
Što se škverova tiče, Čačić kaže da si je Vlada postavila zadatak da održi brodogradnju jer je to "zadnji tako kompleksan i sofisticiran proizvod koji Hrvatska još ima". U ovom sektoru bit će značajnih rezova i smanjena broja zaposlenih, no, obećava potpredsjednik Vlade, nitko neće završiti na cesti.
100 natječaja za 100 projekata
Najavljuje da će u roku od 30 dana biti objavljeno 100 natječaja za 100 projekata koji će se kretati od 500 tisuća do dva milijuna kuna. Natječaji i projekti će se do ljeta, kaže, još "množiti".
Iduće godine sigurno će se još teže živjeti. To su i naša makroekonomska predviđanja. Realne plaće neće rasti.Ipak, bez obzira na brojne projekte potpredsjednik Vlade kaže kako je predviđeni gospodarski rast za ovu godinu od 0,8 posto teško ostvariv. Niti 2013. neće biti bolja.
"Iduće godine sigurno će se još teže živjeti. To su i naša makroekonomska predviđanja. Realne plaće neće rasti", kaže Čačić.
Bolje bi nam moglo biti za četiri godine, kada ćemo, ocjenjuje Čačić, imati gospodarski rast veći od četiri posto i biti stabilna zemlja koja će se približiti održivoj ekonomiji.