Zakon će se uskoro naći pred Hrvatskim saborom, a očekuje se da će biti malo izmjena.
Radnici će ubuduće imati pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna, a ne kao do sada 18 radnih dana.
Takvom odredbom najviše će profitirati mladi radnici s najmanje godina radnog staža jer ostali u pravilu već imaju godišnji duži od zakonskog minimuma. Najveća je to promjena u Zakonu o radu čije bi izmjene idući tjedan Vlada trebala poslati u Hrvatski sabor.
Najvažniji radnički zakon trebao bi za sada proći minimalne korekcije zbog usklađivanja sa zakonodavstvom Europske Unije, a onda u drugoj fazi uključiti i pitanja ključna za sindikate i poslodavce.
Naime, poslodavci već godinama upozoravaju da Zakon o radu treba modernizirati i uskladiti sa situacijom na tržištu rada, a veliki broj odredbi prebaciti na kolektivne ugovore.
Sindikati, pak, imaju glavnu primjedbu na rad na određeno vrijeme koji je umjesto iznimke postao pravilo, pa se oko 85 posto novih ugovora sklapa na određeno.
Sindikati su zbog toga bojkotirali i posljednju sjednicu Gospodarsko-socijalnog vijeća i tako izbjegli glasanje o izmjenama Zakona o radu. Traže sastanak s premijerkom J. Kosor.
- Već dva tjedna čekamo sastanak s premijerkom Kosor zbog konzultacija prije donošenja Zakona o radu. Usporedo pripremamo prosvjede ako se ipak ogluši na naše zahtjeve - rekao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever.
Unatoč zahtjevima sindikata poslodavci će i dalje moći zapošljavati radnike na određeno vrijeme najdulje tri godine, ali bi se broj takvih ugovora ograničio na najviše šest. Sindikatima su neprihvatljive i izmjene oko preraspodjele radnog vremena, propisanog tjednog i dnevnog odmora.