Drugo mjesto osvojila je Ana Stojić Deban, donedavna predsjednica Uprave Zagrebačkog holdinga koja je postala njegova privremena upraviteljica, a treća je Iva Balent, uz objašnjenje da je postupno napredovala u Agrokoru te danas upravlja najvećim marketinškim proračunom u Hrvatskoj.
Četvrtoplasirana Anita Letica karijeru je gradila u farmaciji da bi 2008. otišla u duhansku industriju te ove godine zasjela na čelo tvrtke Phillip Morris Zagreb. Slijedi Mladenka Grgić, predsjednica Nadzornog odbora osiguravajuće kuće Euroherc.
Nakon što je 10 godina nosila titulu najmoćnije žene u hrvatskom biznisu, Ljerki Puljić, članici Nadzornog odbora Agrokora, ove je godine uručeno posebno priznanje te je postala predsjednicom organizacijskog odbora Liderove konferencije Žene u biznisu.
Tijekom te konferencije više je puta istaknuto kako spolna raznolikost u vodstvu kompanija potiče učinkovitost i inovativnost.
O švedskoj praksi govorila je ministrica za socijalnu sigurnost Annika Strandhall rekavši da je švedska Vlada feministička, a Švedska prilično razvijena zemlja po ravnopravnosti spolova odnosno da je ta ravnopravnost u srži njihovog nacionalnog i međunarodnog djelovanja. Kazala je, međutim, da ta zemlja nikada nije imala premijerku, iako u švedskoj vladi i parlamentu, gdje je 44 posto zastupnica, postoji spolna uravnoteženost.
"Ravnopravnost spolova korisna je za gospodarstvo no brojni su razlozi zašto je zastupljenost žena na čelnim pozicijama kompanija još uvijek mala i zbog kojih moramo mijenjati norme", kazala je.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je da su žene racionalnije u donošenju odluka tijekom kriznih situacija. Potkrijepila je to podatkom kako je u posljednjih deset godina, od kojih je sedam bilo kriznih, broj žena u poduzetničkoj populaciji u Hrvatskoj porastao s deset na 30 posto.
Vijest je preuzeta sa portala hr.n1info.com