U samo sedam radnih dana Nove godine, od kada je zakon na snazi, 25-ero je građana, najviše iz Zagreba, Fini predalo zahtjev za pokretanje postupka osobnog bankrota.
Gomilaju se. I množe. Računi gospođi Sonji neumoljivo stižu dok njezin dug rapidno raste. Trenutno je dosegnuo 300 tisuća kuna - prije 19 godina propala joj je trgovina, ostala je bez posla, a mirovina joj je sada mala.
"Drugo ništa nemam, a dugova imam dok god sam živa", kaže ona. Zato institut osobnog bankrota koji se može proglasiti od prvog siječnja ove godine vidi kao dobru priliku. "Ne želim da moja djeca ispaštaju poslije moje smrti, da oni to poslije moraju nadoknađivati a ni jedan, niti drugi", kaže Sonja.
Bankrot mogu proglasiti svi koji više od 90 dana nisu vratili dug veći od 30 tisuća kuna. Zahtjev mogu predati Fiini u savjetovalištima. Tamo prvo u roku od najviše 60 dana prolaze pokušaj nagodbe s vjerovnicima.
"Da li će na kraju doći do sklapanja izvansudskih nagodbi ovisi o volji dužnika i vjerovnika i njihovj imovini i volji, jer mi imamo informaciju kako mnogi dužnici su podnijeli zahtjev kako bi udovoljili formu", kažu u Fini.
Ne treba srljati
A to je forma koja vodi prema sudskom dijelu priče: tamo proglašavaju bankrot i plan ispunjavanja obveza, koji može trajati od jedne do pet godina. Ne dira se dio plaće, omogućava život u jedinoj nekretnini u tom periodu.
Kada prođe rok kušnje onda se sravni onda se vidi što su vratili, što nisu, što se treba prodati, što ne. Prednost je u tome što se sve što niste vratili otpisuje, ako ste se držali svojih obveza - baš sve se otpisuje.
No, taj postupak nije med i mlijeko - sasvim je jasno da će za vraćanje duga, ako ona postoji, biti rasprodana sva upotrebljiva imovina - a udruge upozoravaju potrošače da ne srljaju: jer nakon postupka, nekretnina se može prodati i iz cijele priče može se izaći kao beskućnik bez dopunskog osiguranja.
Sve je uvršteno u to - nekretnine, pokretnine, svi novci, vi ostajete "goli čovjek", prepušteni ste na milost i nemilost tijekom pet godina. Procjenjuje se da oko 200 tisuća ljudi trenutno ima uvjete za proglašenje osobnog bankrota, očito vrlo strogog instituta - u koji se ulazi isključivo na dobrovoljnoj bazi.
Video prilog pogledajte na portalu hr.n1info.com