Na savjetovanju ekonomista u Opatiji vladajuća politika naišla je na oštru kritiku savjetnika Vlade Željka Lovrinčevića, koji je rekao da je ustrajanje na konsenzusu svih sa svima nemoguć zadatak, piše Večernji list.
Na kraju mandata ove Vlade, kazao je, razina javnog duga narast će na 57 posto BDP-a, a to onda znači da otpada opcija brzog uvođenja eura. Lovrinčević je pozvao na nastavak reformi, među ostalim spomenuo je i smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru za 25 tisuća, jer će u protivnom doći do nekontrolirane prilagodbe koja će značiti dvije stvari – ili rušenje tečaja ili MMF.
Hrvatska se nalazi u neizvjesnom i teškom okruženju, čak i ako svi vanjski rizici nestanu, srednjoročno se ne može računati na stope rasta veće od tri posto. Stvari će se u svijetu sporo mijenjati, s naglaskom na fiskalnu konsolidaciju. Naš će deficit ove godine biti visokih 6,7 posto.
''Sva je tragedija hrvatske politike u odgađanju'', kazao je Lovrinčević i upozorio da je opasno uvjerenje, koje i neki ekonomisti ponavljaju, da se može povećavati deficit i problem rješavati novim projektima države i zaduženjima.
''Trik s infrastrukturnim projektima iskoristili smo već jednom'', kazao je Lovrinčević pozivajući tako na nastavak reformi.
No, prije njega ministar financija Ivan Šuker obrazložio je da ne može smanjiti proračun za 10 milijardi kuna, kao što predlaže oporba, jer su mu ruke vezane obvezama za plaće, mirovine, kamate.
''Ne možemo zaposlene i umirovljenike dovesti na prosjački štap'', rekao je Šuker, piše Večernji list.
Savjetnik premijerke
Hitno treba otpustiti 25.000 ljudi u javnom sektoru
Četvrtak, 11.11.2010. / net.hr