Prema preporuci istarskog Stožera civilne zaštite, od jučer se u Istri prazne svi hoteli s gostima jer je proširen popis zemalja s najvišim rizikom na koji su dodane Austrija, Njemačka, Švicarska, Nizozemska, Velika Britanija, Francuska, Švedska i Španjolska.
Svi gosti koji su sada u Istri iz tih zemalja, a najviše turista u Istru i dolazi iz tih država, bit će upoznati s mjerom obaveznog smještaja u karantenu ili stroge samoizolacije na razdoblje od 14 dana ili se mogu vratiti u svoje zemlje.
“Hoteli se prazne i neće biti aktivnosti. Danas-sutra će se morati vratiti u svoje zemlje ako nisu već suspektni. Svi hoteli se sada prazne. Sada je vrijeme da ljudi budu kod kuće. Šteta će biti manja nego da nam se dogodi kao u Italiji. Talijani su pogriješili i zato sada imaju problem. To je najefikasnija mjera”, rekao je čelni čovjek istarskog Stožera civilne zaštite Dino Kozlevac.
Kolektivni godišnji
Prva je reagirala najveća domaća turistička kompanija Valamar Riviera koja je odmah zatvorila hotele Sanfior u Rapcu te Diamant u Poreču, a zbog strožih mjera na granicama zatvorili su i svoje hotele Lacroma i Argosy u Dubrovniku.
“U Valamar hotelima nema sumnje niti pojave bolesti Covid-19, ali gostima u ovoj situaciji nismo u mogućnosti pružiti željenu razinu sigurnosti, kvalitete usluge i doživljaja destinacije. S obzirom na zatvaranje škola i vrtića, odlučili smo izaći u susret prvenstveno roditeljima te će zaposlenici Valamara biti na kolektivnom godišnjem odmoru do kraja ožujka”, poručili su iz Valamara.
Na dva tjedna
Predsjednik Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić potvrdio nam je da je udruga u četvrtak imala sastanak na kojem je dogovoreno kako će njene članice, a to su sve najveće domaće kompanije, na dva tjedna zatvoriti sve svoje objekte u Istri i Dalmaciji, osim po jedan hotel u svakoj većoj destinaciji.
“Po jedan objekt ostavit ćemo otvoren za potrebe liječničkog osoblja ili, na primjer, zračnog osoblja, ali ostalo se u narednih par dana zatvara na dva tjedna. To je i logično jer drugačije ne možemo ispuniti odredbe stožera, prema kojima se zabranjuju okupljanja s više od stotinu ljudi”, rekao je Ostojić.
No, loše vijesti za domaće hotelijere stižu i od najvećih europskih touroperatera.
Kako doznaje Jutarnji list od hotelijera, njemački TUI, Der Turistik te francuski Top of travel ovih su dana na sva tržišta na kojima posluju, pa tako i hrvatsko, poslali obavijesti da aktiviraju odredbu force majeure, odnosno više sile prema kojoj suspendiraju sve postojeće ugovorne obveze, uključujući garancije i alotmane. To znači da će pokušati raskinuti sve ugovore bez plaćanja naknada hotelijerima, s obzirom na to da kompanije na većinu europskih destinacija ne mogu dovesti goste.
To je, pak, izazvalo negodovanja domaćih hotelijera.
“Sasvim sigurno nećemo pristati da bi se aktivirao force majeure, a posebno ne za cijelu sezonu. Kad se dogodi ovakva situacija, partneri trebaju sjesti i razgovarati”, kaže jedan naš sugovornik.
Kako god bilo, činjenica je da bi ovo mogla biti jedna od najkraćih zabilježenih sezona u našoj novijoj turističkoj prošlosti. O iznimno lošem stanju svjedoči i većina obavijesti koje su domaće turističke kompanije jutros objavile na Zagrebačkoj burzi.
Cijeli članak dostupan na: novac.jutarnji.hr