U kategoriji bruto prihoda od 100.000 dolara godišnje (540.000 kuna), Hrvatska ima treću najveću kombiniranu stopu poreza na dohodak i socijalnih davanja od 45,2 posto na svijetu, pokazuje istraživanje KPMG Internationala.
Hrvatska je s tom stopom znatno iznad stopa koje imaju države koje su nedavno pristupile EU kao što su Rumunjska s 24,9 posto te Bugarska s 12,4 posto.
Hrvatska stopa također je značajno viša od davanja članica EU u našoj neposrednoj blizini: Mađarske s 32,1 posto, Češke s 29,7 posto i Slovačke s 25,1 posto. Ujedno je zabilježeno kako Hrvatska i u kategoriji bruto prihoda od 300.000 dolara (1,62 milijuna kuna) ima veću stopu od tih zemalja.
S relativno niskom stopom poreza na dohodak u regiji ističe se Mađarska koja je svoju najvišu stopu poreza na dohodak smanjila sa 32 posto na 16 posto, čime je zaslužila titulu države s najvišim smanjenjem poreznih stopa u odnosu na prošlogodišnje rezultate, te je usvojila sistem jedinstvene porezne stope.
Takav sustav usvojen je od strane gore navedenih zemalja (osim Hrvatske) pri čemu je jedinstvena porezna stopa u Bugarskoj 10 posto, Rumunjskoj 16 posto, Češkoj 15 posto te Slovačkoj 19 posto.
U tom kontekstu, Hrvatska najviša stopa poreza na dohodak od 40 posto se primjenjuje od relativno niske početne točke od godišnjeg oporezivog dohotka koji premašuje 24.795 dolara (133.893 kuna), pokazuje studija KPMG Internationala.
'Iako je Hrvatska od 1. srpnja 2010. godine smanjila najvišu stopu poreza na dohodak sa 45 posto na 40 posto, kombinirana stopa poreza na dohodak i socijalnih davanja je i dalje visoka. Kao i kod mnogih gospodarstava diljem svijeta hrvatski proračun je pod pritiskom i Hrvatska mora pronaći ravnotežu između poticanja rasta i ulaganja te fiskalne discipline – što predstavlja težak zadatak u trenutnoj financijskoj situaciji', kaže Paul Suchar, partner u odjelu za porezno i poslovno savjetovanje KPMG-a u Hrvatskoj.
TREĆI NA SVIJETU